90-Lecie „Czarnej Trzynastki Wileńskiej”

Wilno, 23 – 25 września

Czarna Trzynastka Wileńska”. Drużyna, o której są opowiadane legendy. Drużyna — wzór braterstwa, służby i pogody ducha. Drużyny noszące tę samą nazwę oraz ideały spotkały się w Wilnie w dniach 23-25 września na zlocie z okazji 90-lecia założenia „Czarnej Trzynastki Wileńskiej”.

Organizatorami zlotu były wileńskie „Trzynastki”, których są aż 4 (dwie żeńskie i dwie męskie). Na zlot przybyły do nas środowiska harcerzy z Krakowa, Szczecinka, Białegostoku i nawet Holandii. W piątek nasi goście mieli okazję zwiedzić nasze piękne miasto i bliżej zapoznać się z jego historią. Wieczorem wszyscy podziwialiśmy bogatą wystawę zdjęć z 22-letniego działania odrodzonej „Czarnej Trzynastki”. Na kominku mieliśmy szansę zapoznać się bliżej oraz wysłuchać gawędy dh. Henryka Marzeckiego, „Trzynastaka” okresu wojennego.

Następnego dnia na drużyny czekała gra terenowa po Wilnie. Punkty gry były rozmieszczone w miejscach, gdzie „Trzynastacy” zostawili swój ślad. Na górze Giedymina „Trzynastacy” Jerzy Jensz „Krepdeszyn” i Artur Rychter „Zan” zawiesili flagę polską po operacji „Ostra Brama”. „Trzynastacy” uczestniczyli w  uroczystościach koronacji Matki Boskiej Ostrobramskiej. Drużyna została założona przy ulicy Makowej 8. To tylko kilka miejsc, z którymi kojarzy się „Trzynastka” i z którymi się zapoznali harcerze. Drużyny sprawdziły swoją pomysłowość, uwagę oraz wytrzymałość wykonując różne zadania. Po grze spotkaliśmy się wszyscy na Placu Katedralnym, gdzie czekała nas jeszcze jedna frajda – flashmob (czyli tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zaskakującego dla świadków). Harcerze z gitarami niespodziewanie usiedli pośrodku placu i zaczęli grać piosenkę „Krajka”. Co jakiś czas do nich dosiadali inni harcerze, którzy jakby nigdy nic spacerowali sobie gdzieś nieopodal. Piosenka brzmiała coraz głośniej, a gdy się skończyła, rozeszliśmy się każdy w swoją stronę. Tak się nam spodobało, że postanowiliśmy to powtórzyć!

Wieczorem zaś odbyło się ognisko oraz tort urodzinowy z okazji 22 urodzin 13WDH „Czarna Trzynastka“. Zlot zakończyła w niedzielę uroczysta Msza św. w kaplicy Ostrobramskiej oraz poświęcenie odnowionego pomnika pierwszej drużynowej dh. Maryny Grzesiakowej na Nowej Rossie, gdzie przemówił Druh Władysław Korkuciow, który również należał do drużyny „Czarnej Trzynastki Wileńskiej” okresu Wojennego

Dh. Joanna Mikulska

Dh. Jan Łuczyński

(artykuł oryginalnie z gazety Kurier Wileński)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s