Akcja Korespondencyjna: Toronto – Chicago

Przez ostatni rok nasze dwie drużyny, chociaż z innych krajów, nawiązały kontakt listowny. Ja spotkałem harcerki z Hufca „Tatry” na VII światowym zlocie, a one mnie skierowały do dhn. Diany Ciepieli, pwd, przez znaną stronę internetową Facebook. Zdecydowaliśmy dać naszym harcerzom/kom okazję, aby poznać równieśników z odmiennej płci w innym mieście w naszym wielkim świecie. Zorganizowaliśmy to używając wysłużony sposób kontaktowny – pocztę. Również my jako drużynowi dbamy o czystość językową w naszych drużynach, więc nasze harcerze/ki musieli pisać (w miare swoich możliwości) po polsku..

Na początku każdy harcerz i każda harcerka musieli wypisać ewidencję, opisując swoje zainteresowania, wiek, stopień harcerski, ulubione rzeczy, dowcipy itp. Najważniejsze było, aby każda osoba wybrała fajny pseudonym. Tym sposobem mogliśmy uniknąć potencjalnego zagrożenia kontaktu przez Facebook. Naszym celem tej korespondencji było, aby wzmocnić język polski w naszych jednostkach oraz dać okazję harcerzom/kom, aby zaprzyjaźnili się z osobami, którymi innaczej nie mieliby okazji korespondować. To także otwiera oczy naszym harcerzom/kom na świat. Ja wysłałem ewidencję swoich harcerzy do dhn. Diany, a ona wysłała mi ewidencję swoich harcerek. Po otrzymaniu informacji połączyliśmy każdego harcerza do harcerki. Ponieważ moja drużyna miała mniej członków niektórzy szczęśliwi kawalerowie otrzymali dwie harcerki jako ‘’pisemne przyjaciółki’’. Harcerki rozpoczeły korespondencję pierwszymi listami, a my na nie odpowiedzieliśmy. Nawet wysyłaliśmy wzajemnie prezenty. Np. ja wysłałem czapkę drużyny Kanady z zlotu z napisem „CZUWAJ EH!”, a drużyna „Turnie” sprawiła nam wielką niespodziankę, kiedy otrzymaliśmy pocztą zdjęcie drużyny oraz życzenia świąteczne napisane w kodzie Morsa. To była wielka zabawa, gdy zorganizowałem grę dla moich harcerzy, aby rozszyfrowali te życzenia.

Postanowiliśmy, że mamy zamiar dalej kontynuować korespondencję. Jesteśmy w trakcie organizowania jakiegoś spotkania siecią internetową przez Facebook lub jak możliwe na harcerskim biwaku. Można zauważyć, jak język polski troszeczkę się polepszył w naszych jednostkach. Oczekujemy dalszą korespondencję z drużyną „Turnie” i jeśli to możliwe do nowej korespondencji z innymi jednostkami harcerskimi. Zachęcam wszystkich do takiej akcji!

Z harcerskim pozdrowieniem, CZUWAJ!

Adrian Kania, pwd

Drużynowy 12 D.H.

Kanada

 

Jedna odpowiedź na “Akcja Korespondencyjna: Toronto – Chicago

  1. Bardzo zachecam aby inne druzyny sprobowali, bo naprwde super wyszlo. Harceki nigdy nie mogli sie doczekac do listow. Tez dla harcerek spelnia sprawnosc ,,Pisarke”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s