Odzyskany sztandar na Wołyniu

Równe, Ukraina: 16 – 18 września

16 – 18 września 2011 roku w symboliczne dla Polaków, a zwłaszcza mieszkających na Kresach II Rzeczpospolitej, dniach odbyły się uroczystości poświecenia i wręczenia sztandaru dla hufca „Wołyń” Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. W ramach obchodów 100-lecia harcerstwa Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, oddział w Olsztynie, zafundowali sztandar dla harcerskiej braci mieszkających na terenach Zachodniej Ukrainy.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy mały desant dwóch osób przyjechał do ks. proboszcza parafii Korzec. Podczas rozmowy z nim okazało się że ma resztę sztandaru wołyńskiej chorągwi harcerzy która była wszyta niewiadomą osobą  w poduszeczkę dla procesji. Po rozmowie oddane były resztki sztandaru na którym był wyszyty krzyż harcerski z hasłem „Czuwaj” i słowa Wołyńska Chorągwa Harcerzy. Próba wszyć resztę powojennego sztandaru do nowego nie powiodła się bo stary materiał nie nadawał się do wszycia.

Otóż 16 września goście, delegacje i harcerska brać zaczęli się zjeżdżać do Równego. Środowiska hufca Wołyńskiego  też rozlokowali się w Równym. 17 września po śniadaniu uczestnicy uroczystości wyjechali do miejscowości Klewań w którym zwiedzili historyczny zamek gdzie mieściła się szkoła założona przez Konstantego Adama Czartoryskiego, do której uczęszczał Zygmunt Szczesny Fieliński – Wołyński święty i patron hufca. Na starym polskim cmentarzu były zapalone znicze i złożne kwiaty. Pod Krzyżem Pamięci uczczono pamięć zaginionych Polaków z 1943 roku.

Ważnym punktem na dzień dzisiejszy była miejscowość Tynne nad Słuczą. Tu 72 lata temu w 1939r bronili się nasze KOPisci przeciwko armii Sowieckiej Rosji. Na tym odcinku w rajonie umocnień „Tynne wieś” załoga bunkru pod dowództwem podporucznika Jana Bołbotta który otrzymał Krzyż Vitrutti Militari, bronili się do ostatniego. Przy pozostałościach bunkrów (gdzie w 2009r harcerze z ZHR i HPnU zamieścili pamiątkową tablice) odbył się apel poległych na którym wzięli udział przedstawiciele ze Straży Granicznej, Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Olsztynie, przedstawicieli władz miejscowych, Konsulatu Generalnego RP w Łucku, prasy, radio, harcerze i harcerki z ZHR, ZHP i hufca „Wołyń”. W wspólnej modlitwie wzięli udział księża z miejscowej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu i księża rzymskokatolickie pod dowództwem ks. infułatem Julianem Żołnierkiewiczem.  Po położeniu kwiatów, zapaleniu zniczy i odśpiewaniu hymnu harcerskiego było wspólne zdjęcie po którym byli nakarmieni obiadem przygotowanym  przez harcerzy wołyńskich na kuchni polowej.

Wieczorem odbyło się ognisko na którym gawędę wygłosił ppłk. hm. SG Wojciech Grobelski z Ośrodka Szkoleniowego SG w Koszalinie. Kulminacją było przekazanie replik godła RP z września 1939 roku ze słupka granicznego od Prezesa Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemara Bocheńskiego na ręce hufcowego i symboliczne przekazania pasów starszych instruktorów harcerskich swoim młodym następcom.

Następnego dzień był rozpoczęty uroczystą mszą św. w kościele Św. Piotra i Pawła w Równym z ceremoniałem poświęcenia i wręczenia sztandaru harcerzom na Wołyniu.

Zaczęło się wniesieniem do kościoła relikwii Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego patrona harcerzy na Rówieńszczyźnie. Po mszy św. na podwórku kościoła pod tablicą katyńską symbolicznie wbito gwoździe na drzewku sztandaru od mecenatów. Przemarsz który odbył się od Kościoła na cmentarz Dubieński przyniósł dużo emocji w serca młodych jak i starszych uczestników uroczystości. Na cmentarzu odbył się apel harcerski, składanie wieńców i zapalenie zniczy na mogile ks.hm.Mariana Luzara (Naczelnego Kapelana ZHP przed wybuchem wojny). Poległ podczas bombardowania dworca kolejowego w Równym, gdy sam niósł pomoc rannym. Nie ominęli pamięcią i kwaterę Legionistów którzy leżą na Rówieńskim cmentarzu.

Po uroczystościach harcerski obiad, ciepłe rozmowy, spotkania i niestety pożegnania bo niestety czas wracać do domu.

Phm.Aleksander Radica HO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s