Biwak harcerek wileńskich ‚Cisowy Dworek’

Wilno, 30 września – 2 października

Cisowy Dworek znowu zaprasza!

Tegoroczny biwak Organizacji Harcerek z okazji Dnia Harcerki był poświęcony 90-leciu Wileńskiej Chorągwi Harcerek, w dniach 30 września-2 października w Gimnazjum im. Jana Pawła II. Udział wzięło 136 harcerek.

 

Między godziną 18 a 19 przy  gimnazjum słychać było głosy i śmiechy druhenek z różnych drużyn żeńskich, oczekujących na nowe przygody i wyzwania w swoim życiu. Tuż po rozlokowaniu się i odpowiedzeniu dh oboźnej na pytanie: „Gdzie i kiedy był poświęcony sztandar Wileńskiej Chorągwi Harcerek?” odbył się apel rozpoczęcia biwaku.

Po nim w auli szkolnej czekał nas słynny perkusista litewski Tomas Dobrovolskis, który opowiadał i pokazywał, jak zrobił własnoręcznie instrumenty, np. z lampy czy akwarium, jak zapisuje i tworzy różne melodie. Następnie nastąpił czas na przedstawianie prac domowych — miałyśmy okazję usłyszeć dużo okrzyków oraz zobaczyć, z czym kojarzy się harcerstwo i gdzie możemy znaleźć ślady harcerstwa w Wilnie. Po prezentacjach czekał na nas niedługi, ale przepełniony harcerską atmosferą kominek, z pouczającą gawędą.

Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyłyśmy na grę terenową po Wilnie na temat harcerstwa żeńskiego na Wileńszczyźnie podczas wojny. Mogłyśmy wyobrazić siebie w tamtych czasach: inscenizować walkę, szukać drogi za pomocą busoli, szyfrować listy itp. Za to dziękujemy 13 WDW „Czarna Trzynastka”. Po grze czekał na nas ciepły obiad. Po odpoczynku dziewczyny miały możliwość pójścia tam, gdzie im bardziej  odpowiadało serce, czyli było kilka sektorów zajęć: straż pożarna, fryzjer, reżyser, tańce, fotografia oraz spotkanie z Michałem Nadzieją. Po złożeniu podziękowania osobom prowadzącym zajęcia miałyśmy tradycyjny konkurs z musztry. Zawdzięczając dh Annie Masewicz miałyśmy okazję  obejrzenia prezentacji o sanitariuszkach w czasach wojennych, a dzięki dh Elżbiecie Łuczyńskiej mogłyśmy wygrać „milion” podczas wielkiego quizu drużyn.

Po kolacji odbył się apel, na którym pierwszy raz miałyśmy możliwość wnieść sztandar Organizacji Harcerek. Następnie odbył się kominek, na którym gościłyśmy dh przewodniczącego Adama Błaszkiewicza. Powoli dobiegał końca nasz biwak. W niedzielę czekała na nas Msza św. oraz długo oczekiwany apel, podczas którego drużyny otrzymały miana oraz miejsca za biwak. Miano „Złotej Koniczynki” zdobyły 19 Wileńska Drużyna Harcerek „Pasieka” oraz 13 Wileńska Drużyna Harcerek „Czarna Trzynastka”. Zaś z punktacji za biwak trzecie miejsce zajęła 6 WDH-ek „Białe Wilki”, drugie — 19 WDH-ek „Pasieka” oraz

pierwsze — 13 WDH-ek „Czarna Trzynastka”. Gratulacje!

Dziękujemy z całego serca dh Julii Darjinej, dh Alinie Zajankowskiej oraz dh Joasi Wojciukiewicz za poświęcony czas, starania i udany biwak!

Dh Wioleta Masiulaniec (wędr)

(artykuł oryginalnie okazał się w gazecie Kurier Wileński)

Tu jedno z prac domowych przygotowanych na biwak, pokazujący miejsca w Wilnie kojarzone z harceerstwem:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s