‚Chiński’ biwak szczepu Szarotek

Kaszuby, Kanada, 7 – 10 października 2011

W dniach od 7 do 10 pazdziernika 2011 roku  odbyl sie, jak co roku  biwak szczepu Szarotki na „Kanadyjskich Kaszubach”. Uczestniczylo  w nim 16 harcerek, a takze ‚babcia dh.Bozenna’ jako glowna kucharka. Celem tegorocznego biwaku bylo przekazanie harcerkom  wiadomosci o Chinach, w celu przyblizenia obyczajow, tradycji i kultury innych narodow.

W trakcie naszych zajec w ramach nauki o Chinach harcerki bardzo chętnie wykonywały różne  dekoracje charakterystyczne dla tego kraju: kolorowe wycinane lampiony, chinskie nakrycia glowy a takze proporczyk z  nazwą biwaku : „Drogą Smoka” napisaną po chinsku. Narod Chinski jest slawny miedzy innymi ze szczegolnego zainteresowania astronomią. Dlatego tez wieczorem gdy na niebie bylo duzo gwiazd, dh. z komendy pokazywaly harcerkom niektore najbardziej znane gwiazdy i konstelacje np: tzw. Gwiazde Polarną, Pegaz, Baran, Ryby, Zegar, Mały Wóz, Duży Wóz.

Przez cały czas trwania biwaku wszystkie posiłki, spozywałysmy pałeczkami. Jedne harcerki doskonale sobie radziły z  takimi niecodziennymi „sztuccami”, inne troche mniej, więc śmiechu niekiedy było co niemiara, ale wszyscy byli zadowoleni, bo zdobyli nową, dość trudną umiejętnosc: jedzenie pałeczkami. W niedziele z okazji Swieta Dzienkczynienia mielismy uroczysty obiad,na ktory zaprosilismy harcerzy z braterskiego szczepu Baltyk. Przed posilkiem w kregu zlozylismy sobie podziekowania i zyczenia. Byla to bardzo wzruszajaca i szczegolna chwila, pelna zadumy i przemyśleń. W tak uroczystym nastroju zjedlismy tradycyjny i  bardzo smaczny posilek. W poniedzialek po lunchu, gdy przyjechal po nas autobus i nadszedl czas odjazdu, mielismy wszyscy mieszane odczucia. Cieszyłyśmy się że  wracamy do naszych rodzinnych domów, ale zarazem w naszych duszach zagościł smutek z powodu rozstania się, z naszym drugim „domem”, jakim  sa dla nas „Kanadyjskie Kaszuby”. Ale pocieszyłyśmy że przecież nie raz tu jeszcze wrócimy i znowu spędzimy cudowne chwile we wspaniałej harcerskiej rodzinie!

Czuwaj!

Dh. Joanna „Simba” Dabrowski

Szczep Szarotki, Hufiec Watra, Choragiew Harcerek w Kanadzie

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s