VI Międzynarodowy Zlot Niepodległości w Zielonce k/Warszawy

Zielonka, blisko Warszawy, 10 – 13 listopada

10 do 13 listopada 2011 roku w miasteczku Zielonka koło Warszawy odbył się VI Międzynarodowy Zlot Niepodległości. Udział w Zlocie wzięli patrole z drużyn harcerskich Okręgu Mazowieckiego ZHR, Harcerskiego Hufca „Wołyń” i dwa patrole z drużyny harcerskiej z Łotwy.

Tematem zlotu w tym roku był czas, kiedy w Polsce zakładali się związki zawodowe, Solidarność, strajki, łapanki, czas Radio „Wolna Europa”  i MO…

Otóż 10 listopada wieczorem patroli zjeżdżali się do Szkoły podstawowej im. J.Korczaka w Zielonce, zgłaszali się do Zarządu Komisji Krajowej co do utworzenia swego Związku Zawodowego, rozlokowania po klasach i po kominku sen. 11listopada rano po śniadanku i krótkich przygotowaniach odbył się na szkolnym boisku apel, otwierający Zlot. Do obiadu patrole wzięli udział w grze, poświęconej tematyce Zlotu i jednym z atrybutów było ubranie uczestników. Faktycznie odzież była ich rodziców, które defilowali w te czasy w takich ubrankach. Po obiedzie zakończenie gry i przygotowanie do uroczystości, które mieli miejsce przy pomniku rozstrzelanych w 1939 roku harcerzy i ludzi z Zielonki. Uroczystości, Msza św. w Kościele MB Częstochowskiej, odśpiewanie „Roty” przy pomniku bł. Jana Pawła II i oczywiście świąteczne fajerwerki. Po salwach oglądanie w miejscowym gimnazjum filmu „11Listopada”  (reżyserem którego był komendant Zlotu dh. Kamil Kulczycki). Wieczór bez kominka lub ogniska dla harcerza nie wieczór, no i potem  sen.

12 listopada był dniem dla wspaniało zorganizowanych szkoleń i warsztatów. Nadanie pierwszej pomocy, technika decoupage, sportowe, teatralne i wielu innych warsztatów później w życiu dają obfite plony.  Późno wieczorem nawet można powiedzieć w nocy na starszych uczestników Zlotu czekała nocna gra.

13 listopada w niedziele po Mszy św. odbył się apel zamykający Zlot, wręczenie dyplomów i za 1 i 2 miejsce szable. Niestety termin naszych wiz nie dał nam możliwości być dłużej i pozostawiliśmy swoich przyjaciół przed apelem.

Aleksander Radica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s