Polski Edynburg

Edynburg, jesień 2011

Wiedziałam że polskie organizacje istnieją po całej Anglii  zanim  jeszcze  mój wybór padł na Edynburg. Natomiast kiedy skończyłam szkołę średnią i zdecydowałam kontynuować naukę na uniwersytecie w Edynburgu, nie wiedziałam co mnie tam spotka…

Już po pierwszym tygodniu pobytu w Edynburgu zauważyłam dużo rzeczy, które mnie zaskoczyly. Przechodząc ulicami miasta zauważyłam sporo polskich akcentów, między innymi polski sklep z wędlinami i nabiałem oraz punkt, który realizuje przekazy pieniężne do Polski.  Widząc to ucieszyłam się bardzo, idąc dalej zauważyłam też polską restaurację, I przez chwilę miałam wrażenie że jestem gdzieś w Polsce.  Moje zaskoczenie było jeszcze większe, wówczas gdy przez przypadek znalazłam polski zakład  krawiecki, który jeśli uszyłby mi prawdziwie polski mundur harcerski byłabym wtedy w siódmym niebie – pomyślałam.

Po moim całodziennym zwiedzaniu Edynburga, zaczęłam szukać polskich ośrodków kulturalnych, w tym rejonie Szkocji. Możemy napotkać bardzo dużo kościołów, w których odprawiane są polskie msze. Najważniejszy kościoł, pod wezwaniem “Świętej Marii”, mieści się w samym centrum miasta przy “York Place”. W każdą sobotę i niedzielę  odprawiane są msze po polsku. Na każdej mszy jest bardzo dużo ludzi, począwszy od tych najmłodszych do tych najstarszych. Przychodzą  rodzice z bardzo małymi dziećmi, ludzie  zarówno zdrowi jak i chorzy, którzy modlą się w wὁzkach inwalidzkich na zewnątrz kościoła.

Jeżeli jest pogodny i słoneczny dzień kościół wygląda jak z bajki. Słońce wpada przez zabytkowe okna i poprzez kolorowe witraże dając niezwykłą poświatę,  tworząc piękną a zarazem bardzo uroczystą atmosferę. To sprawia że serca wiernych wznoszą się ku Bogu… Po mszy na każdego czeka chwila relaksu i spotkań z przyjaciółmi z możliwością skosztowania polskich specjałów w restauracji, która znajduje się na terenie kościoła.

Odkąd przyjechalam do  Edynburga nie mogę się nadziwić ile polskiej emigracji mogę tu spotkać prawie na każdym kroku. Postanowiłam zostać członkiem polskiej organizacji, z którą spotykamy się przy herbacie  I przy ciastku w każdy czwartek by porozmawiać o minionym tygodniu.

Bardzo się cieszę, że pomimo tego, iż urodziłam się w Anglii mogę aktywnie  uczestniczyć w wielu polskich organizacjach, które tu się rozwijają. I … napewno nie żałuję  wyboru mojego studenckiego miasta.

Można powiedzieć jedno, nic dodać nic ująć, jest PERFECT.

Druhna Lavinia Burska

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wielka Brytania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polski Edynburg

  1. comeonmiracle pisze:

    witam
    też planuję przeniesienie się do Edynburga na studia. czy mogłabym prosić o jakiś kontakt do Ciebie? Chciałabym spytać o kilka rzeczy.

    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s