Polski Edynburg

Edynburg, jesień 2011

Wiedziałam że polskie organizacje istnieją po całej Anglii  zanim  jeszcze  mój wybór padł na Edynburg. Natomiast kiedy skończyłam szkołę średnią i zdecydowałam kontynuować naukę na uniwersytecie w Edynburgu, nie wiedziałam co mnie tam spotka…

Już po pierwszym tygodniu pobytu w Edynburgu zauważyłam dużo rzeczy, które mnie zaskoczyly. Przechodząc ulicami miasta zauważyłam sporo polskich akcentów, między innymi polski sklep z wędlinami i nabiałem oraz punkt, który realizuje przekazy pieniężne do Polski.  Widząc to ucieszyłam się bardzo, idąc dalej zauważyłam też polską restaurację, I przez chwilę miałam wrażenie że jestem gdzieś w Polsce.  Moje zaskoczenie było jeszcze większe, wówczas gdy przez przypadek znalazłam polski zakład  krawiecki, który jeśli uszyłby mi prawdziwie polski mundur harcerski byłabym wtedy w siódmym niebie – pomyślałam.

Po moim całodziennym zwiedzaniu Edynburga, zaczęłam szukać polskich ośrodków kulturalnych, w tym rejonie Szkocji. Możemy napotkać bardzo dużo kościołów, w których odprawiane są polskie msze. Najważniejszy kościoł, pod wezwaniem “Świętej Marii”, mieści się w samym centrum miasta przy “York Place”. W każdą sobotę i niedzielę  odprawiane są msze po polsku. Na każdej mszy jest bardzo dużo ludzi, począwszy od tych najmłodszych do tych najstarszych. Przychodzą  rodzice z bardzo małymi dziećmi, ludzie  zarówno zdrowi jak i chorzy, którzy modlą się w wὁzkach inwalidzkich na zewnątrz kościoła.

Jeżeli jest pogodny i słoneczny dzień kościół wygląda jak z bajki. Słońce wpada przez zabytkowe okna i poprzez kolorowe witraże dając niezwykłą poświatę,  tworząc piękną a zarazem bardzo uroczystą atmosferę. To sprawia że serca wiernych wznoszą się ku Bogu… Po mszy na każdego czeka chwila relaksu i spotkań z przyjaciółmi z możliwością skosztowania polskich specjałów w restauracji, która znajduje się na terenie kościoła.

Odkąd przyjechalam do  Edynburga nie mogę się nadziwić ile polskiej emigracji mogę tu spotkać prawie na każdym kroku. Postanowiłam zostać członkiem polskiej organizacji, z którą spotykamy się przy herbacie  I przy ciastku w każdy czwartek by porozmawiać o minionym tygodniu.

Bardzo się cieszę, że pomimo tego, iż urodziłam się w Anglii mogę aktywnie  uczestniczyć w wielu polskich organizacjach, które tu się rozwijają. I … napewno nie żałuję  wyboru mojego studenckiego miasta.

Można powiedzieć jedno, nic dodać nic ująć, jest PERFECT.

Druhna Lavinia Burska

Jedna odpowiedź na “Polski Edynburg

  1. witam
    też planuję przeniesienie się do Edynburga na studia. czy mogłabym prosić o jakiś kontakt do Ciebie? Chciałabym spytać o kilka rzeczy.

    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s