Betlejemskie Światło Pokoju w Wilnie

Wilno, 16 grudnia

16 grudnia na przejściu granicznym w Budzisku zostało przekazane Betlejemskie Światło Pokoju dla harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie i skautów litewskich przez harcerzy z Suwałk.

 

Tegorocznym hasłem akcji jest „Światło łączy narody”. Światło to zostało zapalone 21 listopada w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez  11 letnią Sarę z Austrii.

Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Na Litwie po raz pierwszy zostało przywiezione w 1996 r. Początkowo była  organizowana przez harcerzy wileńskich, a później do organizacji dołączyły również litewskie organizacje skautowe.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

Tego samego dnia 16 grudnia o godz. 19.00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Kazimierza w Wilnie.  Następnie 18 grudnia w niedzielę wileńscy harcerze dzielili Światłem w większości kościołów na Wilenszczyźnie. 22 grudnia Światło dotarło do placówek polskich: do Konsula RP w Wilnie, do Instytutu Polskiego, gazety „Kurier Wileński”, radia „Znad Wilii”, administracji Domu Kultury Polskiej. Tego samego dnia delegacja skautów i harcerzy zaniosła Światełko również do Prezydent Litwy oraz do Sejmu RL.

Czuwaj!

Naczelniczka Harcerek ZHP na Litwie

Julia Darjina

Na spotkaniu z panią prezydent Litwy

Jedna odpowiedź na “Betlejemskie Światło Pokoju w Wilnie

  1. „takie małe światełko, ale takie symboliczne…Na pewno światlo wzywa też do tego, aby modlić się o pokój na całym świecie…”

    Ach, piękne! Jesteśmy z Wami kochani myślami, modlitwą i sercem. Niech Swiatło nam wszystkim wskaże drogę do Betlejem tej szczególnej nocy u stóp Swiętej Dzieciny.

    Przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia z dalekiej Anglii! Czuwaj!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s