Pawła Piosenki 1: „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola…”

Witam w pierwszym wpisie nowej części Czuwajblogu: Piosenki Pawła!

Każdego miesiąca zapoznamy się z małą częścia naszej narodowej historii poprzez pryzmat jednej z polskich harcerskich lub ludowych pieśni. Dowiemy się jak i kiedy powstały nasze ulubione piosenki jak również poznamy kilka nowych.

Pałacyk Michla jest jedną z najpopularniejszych piosenek Powstania Warszawskiego. Tekst napisał 21-letni Józef Szczepański (pseudonim „Ziutek”), dowódca jednej z drużyn pierwszej kompanii Batalionu Szarych Szeregów „Parasol”. Muzyka pochodzi ze znanej przedwojennej piosenki „Nie damy Popradowej fali”, ktorą skomponował Jarosław Stiastny.

Piosenka nadaje się świetnie do marszu i nie wymaga znajomości wielu chwytów. Jeśli potrafisz zagrać ‚G’ i ‚C’ na gitarze, banjo, ukulele lub wibrafon, możesz akompaniować do piosenki!

Jako młody harcerz śpiewając tę piosenkę przy ognisku w Anglii zastanawiałem się co znaczą wyrazy: „Tygrysy” i „Visy”. Okazuje się, że Tygrys to niemiecki czołg *Panzerkampfwagen VI Tiger*, używany podczas Powstania, a Vis to mały polski pistolet.

Wydaje mi się, że lubimy śpiewać tę pieśń właśnie ze względu na jej autentyczny język Powstania Warszawskiego. Tytuł pochodzi z prawdziwego domu („pałacyku”) bogatego piekarza Michlera („Michla”) na Woli w Warszawie. W pierwszej zwrotce adres domu jest nawet podany! „Pałacyk Michla, Żytnia [ulica], Wola [część Warszawy]…” Tam odbywały się ciężkie walki obronne słynnego batalionu „Parasola” w dniach 4 i 5 sierpnia 1944r. „Bronią się chłopcy z pod Parasola…”

W moim harcerskim wychowaniu epoka ta jest jedną z najbardziej przekazanych i dyskutowanych. Nic dziwnego, bo przecież wkład Szarych Szeregów, w bitwach powstańczych była znacząca.

Gdy śpiewamy tę pieśń jednym głosem po całym świecie, lasy wokół nas niosą echo tych młodych, naszych poległych braci i sióstr, którzy ciągle tworzą część naszej harcerskiej rodziny.

Zobaczcie słowa tu:

Poniżej są 2 ciekawe wersje tej piosenki, jedna starsza, druga nowsza. Zostawcie wasze wspomnienia i przemyślenia o tej legendarnej piosence poniżej!

Czuwaj!

Druh Paweł

4 myśli na temat “Pawła Piosenki 1: „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola…”

  1. Hej Druhu! Baarrrrdzo podoba mi sie ta nowa wersja. To jest jedna z pierwszych piesni kazdy sie uczy… wlasnie bo jest jedna z najlepszch! Ta-ra-ra!

  2. Swietny artykul! Nawet sie nauczylem cos nowego 🙂 Zawsze jest ciekawe wiedziec o czym naprawde spiewamy. Ciekaw jestem o czym nastepna piosenka bedzie!

  3. Jeśli ktoś jest w Warszawie, zawsze warto zaglądnąć do Muzeum Powstania Warszawskiego – to fantastyczne miejsce, gdzie naprawdę można odczuć atmosferę i rzeczywistość tamtych dni. Mają też prawdziwe Visy /pistolety/ – oraz wiele, wiele innych niesamowitych rzeczy –

    http://www.1944.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s