25 lecie Ośrodka ZHP w Seattle

Seattle, WA, USA, 4-5 lutego 2012

Wizyta moja w dniach 4-5 lutego wraz z hufcowym hufca “Kraków” hm.Patrykiem Grobelnym w położonym na zachodzie USA stanie Washington była krótka, owocna i … wspaniała…


Zostaliśmy zaproszeni na srebrny jubileusz tamtejszego ośrodka harcerskiego, który założyła i prowadziła do niedawna jeszcze hm.Marta Gołubiec; nota bene wraz z mężem Romanem, wspaniali gospodarze naszego pobytu w tym pięknym mieście. W chwili obecnej szczepową szczepu „Kaszuby” jest Anna Borodenko, która oprócz funkcj przejęła także rolę liderki harcerskiej społeczności.

Sobotni poranek i wczesne przedpołudnie minęły nam na zwiedzaniu przy słonecznej pogodzie, przepięknie położonego pośród oceanu i gór, miasta. Wieczorem udaliśmy się do położonego przy 18 Avenue, robiącego ogromne wrażenie – Domu Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w bankiecie upamiętniającym i będącym zarazem okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się swą pracą by mógł ten jubileusz się dokonać. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, śpiewu tamtejszego chóru Vivat Musica, występu dzieci, pokazu zdjęć i smacznej kolacji. Grono instruktorskie w osobach: Iwona Bernacka, Monika Harezlak, Aniela Sidorska, Anna Borodenko i Wojtek Las wpaniale przygotowało i zaprezentowało w różnych częściach program wieczoru.

Wśród zabierających głos warci są odnotowania oprócz innych, zastępująca prezesa Domu Polskiego – Barbara McNair, przedstawicielka Komendy Chorągwi Harcerek w Stanach Zjednoczonych – hm.Lusia Bucki, goście z Kanady: Annette i Lillian Blacharskie oraz oczywiście wielokrotnie wyróżniana tego wieczoru hm. Marta Gołubiec. Swe życzenia, które odczytano nadesłał także z Londynu, Naczelnik Harcerzy – hm.Andrzej Borowy zaś Przewodniczący Zarządu Okręgu hm.Zbyszek Pisański przekazał dla wszystkich niemundurowych przyjaciół tamtejszego harcerstwa odznaki 100-lecia ZHP, które pośród oklasków wręczono. Goście zaś jak i wyróżnieni otrzymali w prezencie piękne wyroby przygotowane przez tamtejszą młodzież. Mógłbym wymieniać i wymieniać nazwiska osób, o których warto i należy wspomnieć. Wszyscy oni zapisani są na złotych kartach historii tamtejszego harcerstwa. Wspomnę tylko ze względu na ograniczoną ilość miejsca pana Ryszarda Kotta – prezesa Fundacji Domu Polskiego, panie Agnieszkę Szymułę i Elżbietę Rudzińską z koła Pań Domu Polskiego oraz pana Jerzego Las wojownika „Solidarności”, który był jednym ze współzałożycieli polskiego harcerstwa na tym terenie.

Dzień następny to uroczysta, harcerska  Msza święta celebrowana w kościele św.Małgorzaty Szkockiej przez ks. Stanisława Michałka. Znowu nie zabrakło harcerskich mundurów. Młodzież czytała urywki z pisma świętego, śpiewała psalm i kościelne pieśni. Po mszy była okazja do oklicznościowego zdjęcia, rozmów z miejscową polonią i krótkiej harcerskiej odprawy. Zostaliśmy zaproszeni na obiad do jakże gościnnego Domu Polskiego, gdzie w instruktorskim gronie mieliśmy czas na przyjacielskie rozmowy i śmiech.

Dla mnie osobiście warty jest podkreślenia fakt, iż tamtejsze grono instruktorskie to paka fajnych kumpli. Potrafią bawić się z sobą, żartować, a gdy przyjdzie czas założyć mundury i wypełniać harcerskie powinności. Życzę w imieniu swoim jak i z pewnościa ogromnej rzeszy przyjaciół kolejnych dziesięcioleci, równie wspaniałych jak te minione. Pilnujcie swego entuzjazmu i zarażajcie nim świat.

CZUWAJ!

Ryszard Urbaniak, hm
Komendant Chorągwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych

2 myśli na temat “25 lecie Ośrodka ZHP w Seattle

  1. Wyslalem wprawdzie sprostowanie, ale… nie wplynelo jeszcze.
    Jest to 25-lecie i patrzac w kalendarz przy pisaniu pomylilem daty (a jasnowidzem nie jestem) . Uroczystosci odbyly sie w dniach 4-5 II 2012
    CZUWAJ!
    Ryszard Urbaniak, hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s