Zbiórka DN…

Wilno, 27 stycznia 2012

Zbiórka DN… czyli Drużyny Naczelniczki, do której to należy każda druhna przyboczna bądź drużynowa Organizacji Harcerek ZHPnL. Miejsce ona miała dnia 27 stycznia w kaplicy przy kościele pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba.


Tradycje są czasem właśnie tym, co na niepohamowanym biegu wydarzeń życia zmuszają nas przyhamować, przyglądnąć się jemu i uśmiechnąć się na myśl, że nie wszystko się zmienia, jest coś stałego i pewnego  w tym nieprzewidywalnym życiu. Właśnie jedną z takich tradycji jest styczniowa, jedna z trzech w roku, zbiórka drużyny Naczelniczki.

O dziwo, ma też tradycyjne cele, aczkolwiek różne formy. Do głównych celi tegorocznej styczniowej zbiórki zaliczymy podsumowanie całego roku Wiary- co która drużyna wykonała, czym się chce podzielić z innymi, na jakie fajne pomysły wpadła- a wszystko po to, by inne druhny mogły z tych dobrych pomysłów skorzystać w swych środowiskach; co więcej, podsumowane zostały też akcje zimowe oraz wytyczone nowe, obejmujące wszystkie piony organizacji, zadania na nowy rok, który to przeżyjemy pamiętając o 100-leciu Harcerstwa Polskiego na Wileńszczyźnie, bo to właśnie w 1912 roku druhna Antonina Świdzińska dała mu początek.

Swoistymi przerywnikami wytężonej pracy umysłowej były: nauka krótkiego tańca i słów pieśni góralskiej, ustawienie się według dat złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego, przypomnienie sobie cech drużynowej, oglądanie prezentacji o Służbie, z której to można zaczerpnąć wiele pomysłów do zrobienia czegoś więcej, czegoś dla ludzi, czegoś od serca. Na zakończenie zbiórki podzieliłyśmy się swymi ulubionymi cytatami, które to służą nam źródłem siły…

Tradycje… tak niedoceniane czasem, tak pobieżnie traktowane, nawet niezauważane… a przecież to one tworzą nas, nasz światopogląd, sposób na życie… są czasem tą przystanią na drodze, której tak potrzebujemy…

Życzę odwagi do  realizacji wytyczonych zadań i godnego uczczenia 100-lecia Harcerstwa Polskiego na Wileńszczyźnie.

Czuwaj!

pwd Sabina Maksimowicz wędr.

10WDH”Silva”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s