Olimpijskie obchody Święta Morza

Londyn, 12 lutego 2012

12 lutego harcerki z hufca Bałtyk się spotkały aby obchodzić Święto Morza, czyli rocznicę zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Ponieważ już niedługo odbędą się igrzyska olimpijskie w Londynie, była to doskonała okazja się trochę więcej dowiedzieć o tym, co się będzie u nas działo za parę miesięcy.Po spotkaniu się wcześnie rano przy stacji Bromley-by-Bow, rozdzieliłyśmy się na trzy grupy i oprowadzane byłyśmy wokół terenu olimpijskiego przez tzw. ‘blue badge guides’. Pokazano nam wszystkie ważne budynki w okolicy parku olimpijskiego i nie tylko opowiedziano nam o tym, jak to się stało, że tutaj w Londynie odbędą się igrzyska, ale także o całej historii igrzysk olimpijskich. Nauczyłyśmy się, że pierwsze igrzyska odbyły się w 776r. BC i trwały tylko jeden dzień, dowiedziałyśmy się kiedy Polska pierwszy raz wzięła udział w igrzyskach (1924r.) i także o tym jak powstały maskotki olimpijskie ‘Wenlock’ i ‘Mandeville’ oraz wiele innych ciekawych rzeczy! Pod koniec spaceru pokazano nam stadion olimpijski, który wyglądał bardzo imponująco. Wokół stadionu stały różne budynki: na pływanie, koszykówkę i ‘Velodrome’, gdzie będzie kolarstwo. Pomimo tego, że było szalenie zimno, była to niesamowita okazja aby się więcej dowiedzieć o igrzyskach olimpijskich, i harcerki bardzo uważnie słuchały, aby być gotowe na późniejszy ‘quiz’.

Po obiedzie wszystkie grupy wróciły do domu harcerskiego, gdzie czekało coś ciepłego do picia i wkrótce każda była gotowa na dalszą część dnia. Podzielono harcerki na 6 zastępów, które miały sobie wymyślić nazwę związaną z olimpiadą. Nazwy były bardzo różne: od ‘płomienia olimpijskiego’ do ‘orbitu’ (nazwa rzeźby w parku olimpijskim). Najpierw każdy zastęp otrzymał kopertę, w której były różne pytania o olimpiadzie, niektóre napisane szyframi, niektóre w formie obrazków. Trzeba było wszystko rozszyfrować i odpowiedzieć na pytania w danym czasie. Wszystkie grupy doskonale odpowiedziały na pytania więc punktacja była całkiem wyrównana! Rywalizacja była zacięta! Następna runda polegała na tym, że wyczytano pytania i kto znał odpowiedz musiał podskoczyć i wykrzyknąć ‘czuwaj’ aby dostać szanse odpowiedzi na pytanie. Tempo pytań był bardzo szybkie – ‘Ile krajów bierze udział w igrzyskach w tym roku?’ 204! ‘W którym mieście rozpoczęto ponownie olimpiadę?’ W ATENACH! W końcu doszło do ostatniej rundy, gdzie dwa najlepsze zastępy walczyły przeciwko sobie, po czym jeden został koronowany na mistrza i wygrał super nagrody olimpijskie!

Na zakończenie dnia miałyśmy krótki lecz bogaty kominek, po czym przeszłyśmy do kościoła na mszę. Chociaż trochę zmarznięte, harcerki wróciły do domu pełne  wrażeń i nowej wiedzy.

Czuwaj!

Basia Chmielewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s