Instruktorko, kim jesteś?

Instruktorko, kim jesteś?

   „Instruktorka to dla mnie kobieta, która jest w całej pełni harcerką, odznaczająca się dojrzałością myśli i postawy w życiu na miarę jej wieku i rozwoju osobistego. Potrafi skupić wokół siebie młodzież i promieniować w całym społeczeństwie, obok cech przywódczych posiada zdolności rozumienia innych, podawania im dłoni w potrzebie, jest bez względu na pełnioną funkcję, siostrą, zawsze idzie drogą prawdy”. Tymi słowami hm. Zofii Florczak- ostatniej Naczelniczki dawnego ZHP -rozpoczęły się warsztaty dla przyszłych instruktorek Organizacji, które odbyły się 16 lutego w Domu Kultury Polskiej prowadzone przez starszych instruktorek z Głównej Kwatery Harcerek.


A więc kim jest instruktor czy instruktorka? Jest to przede wszystkim wychowawca, bo celem harcerstwa jest właśnie praca wychowawcza.  Instruktorka wychowuje stosując metodę harcerską oraz poprzez przykład własny. Właśnie od roli instruktorki, kim ona jest, jakie cechy powinna posiadać, jakie są jej zadania zaczęłyśmy nasze spotkanie. Harcerki miały okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Następnie czekały zajęcia nt. Statutu ZHPnL oraz struktury Związku. Dzięki pomysłowym zajęciom dh Elżbiety Łuczyńskiej, druhny analizując Statut zadawały sobie nawzajem pytania z działalności Związku, rywalizowały udzielając poprawnych odpowiedzi. Był też czas na przerywnik w postaci nauki piosenek, poprowadzony przez dh Alinę Zajankowską. Druhny poznały piosenkę przedwojennej Czarnej Trzynastki.

Czasami jest tak, że krocząc drogą harcerską, szczególnie gdy jest się bardziej dorosłym, powstaje dużo pytań, na które szuka się odpowiedzi.. tego dotyczyły zajęcia o dylematach współczesnego harcerstwa. Druhny miały okazję wspólnie szukać odpowiedzi na ważne dla nich pytania. Warsztaty kończyły zajęcia dotyczące komunikowania się, prowadzone przez dh Anię Masewicz – o tym jak słuchać, żeby usłyszeć itp.

Organizatroki są bardzo zadowolone z owocnie spędzonego czasu, a co na to uczestniczki warsztatów? Dh Wioleta Masiulaniec: Drogę harcerską rozpoczęłam od 10 roku swego życia. Niezmiernie cieszę się, że otrzymałam taką możliwość dzielić się swoim światopoglądem, poznawać innych, kroczyć coraz wyżej poprzez bycie szeregową, zastępową, drużynową… 16 lutego 2012 roku już siedziałam wśród obecnych oraz przyszłych instruktorek – w pewnym momencie, gdy sobie skojarzyłam gdzie i co robię – uśmiechnęłam się do siebie całym sercem. Przecież próbuję zostawić świat lepszym, niż go zastałam! Warsztaty instruktorek – dla mnie kolejna możliwość do tego – za co bardzo dziękuję organizatorkom! Na pierwszej części już miałam możliwość zapoznać się ze Statutem, szukać wspólnie ze wszystkimi wyjścia z trudnych harcerskich sytuacji, przypomnieć sobie o ważności słuchania innego,  uczyć się nowych piosenek oraz wypić ciepłej herbatki. Z pewnością mogę powiedzieć, że czekam następnych kroków tą drogą.

Dh Agata Gadomska: Czułam, że jestem wśród osób, które potrafią i chcą wymagać od siebie, nawet gdy inni od nich nie wymagają. Druhny, obecne na warsztatach mają szeroki zasób doświadczenia harcerskiego, ale nie chcą zatrzymać się na jednym miejscu, tylko kroczyć wyżej ku ideałom. Każda z nas rozumie, jak dużą przygodę przeżyła będąc harcerką. Pewnie akurat to sformułowało jej osobowość. Nastał czas, by podzielić się tym z innymi. Dlatego byłam dumna, że też mogę uczęstniczyć. Wiedziałam, że te warsztaty będą dla mnie inspiracją, motywacją, by działać i rozwijać się jako harcerka.

Naczelniczka Harcerek (ZHPnL)

phm. Julia Darjina 

Zdjęcie: harcerki Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim podczas jego wizyty 16 lutego w Ponarach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s