Wycieczka Hufca „Warszawa” do Muzeum RAF Hendon

Hendon, Londyn, 4 marca 2012

W zeszłą niedzielę harcerze i zuchy z Londynu zebrali się w muzeum brytyjskiego lotnictwa…


W tym roku, Hufiec „Warszawa” w Londynie obchodzi Rok Lotnika Polskiego. Poprzez ambitny program wycieczek i zajeć do różnych miejsc związanych z polskim lotnictwem, instruktorzy, harcerze i zuchy mają możność oddać hold tym odważnym pilotom, którzy brali udział w kampaniach powietrznych podczas II Wojny Światowej. Wyjazd Hufca do Muzeum RAF (Royal Air Force) w Hendon 4 marca był okazją aby zwiedzić wystawę „Brothers in Arms” która podkreślala bardzo ważny wkład pilotów Sił Powietrznych RP w Bitwie o Anglię w 1940r.

Na rozpoczęcie dnia, po krótkim apelu, harcerze wysłuchali wykładu o Bitwie od zastępcy kierownika archiwum muzeum, Pana Devitt’a (zuchy mialły podobny program) a nastepnie rozpoczął się wielki konkurs między ekipami (harcerzy i zuchów). Każda ekipa otrzymała kartki na których były różne ogólne pytania o polskim lotnictwie oraz o akcji z 1940r. Aby odnaleźć odpowiedzi, ekipy musiały zwiedzić całe muzeum (!) oraz odbyć 6 stacji z instruktorami (którzy nie byli łatwi do znalezienia!). W między czasie, trzeba było rownież zjeść obiad. Podczas konkursu, można było się bardzo wiele dowiedzieć o Bitwie o Anglię, miedzy innymi, jakie dywizjony lotnicze latały w kampanii, kim byl Josef Frantisek, jak nazywała się potocznie odznaka pilota lotniczego i które odznaczenia wojskowe byly nadawane pilotom za ich zasługi w powietrzu.

Później, o ok. godz. 14.30, wszyscy zebrali sie na głównej sali gdzie doszło do spotkania z pilotami-weteranami, którzy sami latali podczas Bitwy o Anglię. Każdy z obecnych był pod wielkim wrażeniem opowieści naszych weteranow i słuchał z zaciekawieniem. Była to naprawdę piękna i niepowtarzalna okazja. Na zakończenie odśpiewano Hymn Narodowy i druh Hufcowy wszystkim nam podziekował za przybycie.

W rozmach z uczestnikami po wycieczce, było oczywiste,  że każdy mile spedził czas w muzeum, dużo się dowiedział o polskich lotnikach i że będzie wspominał ten dzień przez długi czas.

Czuwaj!

Marcin Roth phm

/Obozny Wycieczki do RAF Muzeum Hendon/

 

Reklama

Jedna odpowiedź na “Wycieczka Hufca „Warszawa” do Muzeum RAF Hendon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s