Harcerski Zespół Dziecięcy „Orlęta”

Chicago, USA

W Chicago harcerze i harcerki tańczą w harcerskim zespole „Orlęta” – działający znowu od 2011 roku…


Harcerski Zespół Dziecięcy „Orlęta” nawiązując do idei wychowania patriotycznego, poprzez taniec prowadził działalność wśród dzieci imłodzieży ze środowisk połonijnych w latach 1990-1996. Ze względu na małąliczbę uczestników zespół zawiesił swoją działalność.  Zespół na krótko wznowił swoją działalnośc wlatach 2008-2009.

Mimo, iż współczesna młodzież jest bardziej zainteresowanatańcem nowoczesnym, zespołowi „Orlęta” udało się wznowić swoją działalność  we wrześniu 2011 roku. Na pierwszych próbachzespołu przyszło tylko kilka osób, ale obecnie budzi coraz większezainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, którzy przychodzą i zapisują się dozespołu.

W skład zespołu wchodzi młodzież harcerska z okolic Chicago wwieku od 9 do 13 lat. Choreografem i instruktorem tańca zespołu jest Konrad Więcek, który dzięki umiejętności motywowania do wytężonej pracy i zdolnościomw zakresie komunikacji ze współczesną młodzieżą, potrafi prowadzić ciekawe iefektywne zajęcia.   Beata Więcek zajmujesie sprawami organizacyjnymi zespołu.

Zespół spotyka się raz w tygodniu, a dzięki swojej wytężonejpracy wystąpił już kilkakrotnie, między innymi na uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski w Muzeum Polskim w Chicago. Następnie uświetnił swoim występem „Mikołajki” obchodzone w Domu Harcerskim.

Zespół „Orlęta” zachęcony pozytywnym przyjęciem jego występów podjął wyzwanie, którym było zaprezentowanie tańców polskich, ludowych inarodowych podczas uroczystości „Boże Narodzenie na około świata” (Christmas Around the World)  w Muzeum Wiedzy i Przemysłu  w Chicago, w grudniu2011 roku. Zespół „Orlęta” zaprezentował układy taneczne przed międzynarodowąpublicznością wzbudzając aplauz i podziw zgromadzonych gości. Dzięki zaangażowaniuzespołu „Orlęta” polskie tańce mogły być zaprezentowane obok kultury innychnarodowości: Kolumbii, Rosji, Finlandii, a charakterystyczna linia muzycznazwróciła uwagę uczestników.

Prezentacja polskich tańców ludowych i narodowych ma ogromneznaczenie w procesie zachowywania kontaktów z Ojczyzną nie tylko dla starszejgrupy wiekowej, ale również dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie członkowiezespołu poznają nowych kolegów i koleżanki, posługują się sprawniej językiempolskim i umacniają poczucie dumy z powiązań korzeni kultury Polski. Dzięki działalności takich polonijnych zespołów młodzi Polacy chętniej przyznają się do przynależności do Polski.

Mamy nadzieję, że zespół „Orlęta” będzie gromadził jeszczewiększe grono dzieci i młodzieży, a poza występami na lokalnych uroczystościachodważy się i będzie miał możliwości finansowe wyjazdu na prezentację swoich osiągnięć także w innych miastach Stanów Zjednoczonych Ameryki, a może także iw Polsce.

Maria Wróbel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s