“Perspektywa przeszłości”: Spotkanie z Professorem Normanem Daviesem

 Alexander Theatre, Monash University, Clayton, Australia, 29go kwietnia 2012

Sala spotkania była wypełniona a pomiędzy publicznością widać było tu i tam mundur harcerski.  Ubraliśmy się w mundury na to spotkanie z przyjacielem Polski aby podkreślić jak ważna jest historia i jej lekcje.  Książki professora (miedzy innymi, White Eagle Red Star (1972), God’s Playground (1979), Rising ’44 (2003), Vanishing Kingdoms (2011)) są ciekawie napisane, poczytne i pomagają lepiej zrozumieć ogrom historii której uczymy się do sprawności MZO (Miłośniczka Ziemi Ojczystej)..


Spotaknie było prowadzone w języku Polskim, który Professor Davies swietnie opanował przez  te wiele lat pobytu w Polsce. Wszyscy z ciekawością na sali słuchali wykładu professora. Po krótkim programie artystycznym Jolanty Mielczarek i Romana Syrka, była szansa zadawać pytania Professorowi Daviesowi. Po ukończeniu spotkania była szansa aby mieć książke podpisaną oraz na zdjęcia.

Czuwaj!

Julia Buras sam. i Irena Kutypa pwd.

*

Spotkanie z legendarnym historykiem Norman Davies było niesamowitym przeżyciem dla mnie.  Mój ojciec był wywieziony z Polski jako małe dziecko na początku II Wojny Światowej i choć znałam losy rodziny, niektóre aspekty ich przeżyć jakoś nie należały do historii.  W harcerstwie uczyłam się historii Polski do stopni i miałam szczęście, choć pewnie nie ceniłam należycie wysoko, wysłuchać jeszcze żywe opowiadania z II Wojny Światowej.  Właśnie wtedy zaczęłam być świadoma że istniały w oficjalnej historii Polski „białe plamy” i że piosenki których uczyłam się w harcerstwie, piosenki patriotyczne z przed wojny były zakazane w powojennej Polsce.  Wtedy wyszła książka „God’s Playground: A History of Poland”.  Pamiętam jak ojciec mówił że ta najnowsza historia Polski ciekawie i zrozumiale przedstawiała sytuacje historyczne w sposób który nie negował ogromnego patriotycznego udziału wszystkich tych Polaków poza granicami Kraju, którzy nie mogli wrócić do rodzinnych domów z wielu przyczyn.

Dziś jako instruktorka w harcerstwie, obserwuję jak teraz już trzecie pokolenie Polaków urodzonych poza Polską dalej czerpie z książek Profesora Davies aby lepiej zrozumieć historię Polski.  Spotkanie w Alexander Theatre 29go kwietnia 2012 dla nas było niesamowitym przeżyciem.  Profesor Davies mówił dostępnym językiem, po polsku, przeplatał ciekawymi anegdotami i budził w nas zaufanie że wielki człowiek troszczy się o losy Polski.  Często słyszymy o legendarnych postaciach, ale tak rzadko się ich spotyka.

Izabella Buras hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s