Alexander Theatre, Monash University, Clayton, Australia, 29go kwietnia 2012
Sala spotkania była wypełniona a pomiędzy publicznością widać było tu i tam mundur harcerski. Ubraliśmy się w mundury na to spotkanie z przyjacielem Polski aby podkreślić jak ważna jest historia i jej lekcje. Książki professora (miedzy innymi, White Eagle Red Star (1972), God’s Playground (1979), Rising ’44 (2003), Vanishing Kingdoms (2011)) są ciekawie napisane, poczytne i pomagają lepiej zrozumieć ogrom historii której uczymy się do sprawności MZO (Miłośniczka Ziemi Ojczystej)..
Spotaknie było prowadzone w języku Polskim, który Professor Davies swietnie opanował przez te wiele lat pobytu w Polsce. Wszyscy z ciekawością na sali słuchali wykładu professora. Po krótkim programie artystycznym Jolanty Mielczarek i Romana Syrka, była szansa zadawać pytania Professorowi Daviesowi. Po ukończeniu spotkania była szansa aby mieć książke podpisaną oraz na zdjęcia.
Czuwaj!
Julia Buras sam. i Irena Kutypa pwd.
*
Spotkanie z legendarnym historykiem Norman Davies było niesamowitym przeżyciem dla mnie. Mój ojciec był wywieziony z Polski jako małe dziecko na początku II Wojny Światowej i choć znałam losy rodziny, niektóre aspekty ich przeżyć jakoś nie należały do historii. W harcerstwie uczyłam się historii Polski do stopni i miałam szczęście, choć pewnie nie ceniłam należycie wysoko, wysłuchać jeszcze żywe opowiadania z II Wojny Światowej. Właśnie wtedy zaczęłam być świadoma że istniały w oficjalnej historii Polski „białe plamy” i że piosenki których uczyłam się w harcerstwie, piosenki patriotyczne z przed wojny były zakazane w powojennej Polsce. Wtedy wyszła książka „God’s Playground: A History of Poland”. Pamiętam jak ojciec mówił że ta najnowsza historia Polski ciekawie i zrozumiale przedstawiała sytuacje historyczne w sposób który nie negował ogromnego patriotycznego udziału wszystkich tych Polaków poza granicami Kraju, którzy nie mogli wrócić do rodzinnych domów z wielu przyczyn.
Dziś jako instruktorka w harcerstwie, obserwuję jak teraz już trzecie pokolenie Polaków urodzonych poza Polską dalej czerpie z książek Profesora Davies aby lepiej zrozumieć historię Polski. Spotkanie w Alexander Theatre 29go kwietnia 2012 dla nas było niesamowitym przeżyciem. Profesor Davies mówił dostępnym językiem, po polsku, przeplatał ciekawymi anegdotami i budził w nas zaufanie że wielki człowiek troszczy się o losy Polski. Często słyszymy o legendarnych postaciach, ale tak rzadko się ich spotyka.
Izabella Buras hm