Harcerze na urodzinach Kościuszki w West Point

West Point, NY, USA, 28 kwietnia 2012

Podharcmistrz Adam Pacholarz, opiekun Ośrodka Harcerstwa w Clifton, NJ, zachęcił harcerki i harcerzy z Clark, Clifton, NJ, i Greenpontu do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 266. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w West Point, NY.


Bycie harcerzem wiąże się nie tylko z biwakowaniem, grami czy zabawami. Pierwszy punkt prawa harcerskiego mówi: „Harcerz służy Bogu i Polsce”. Dlatego harcerze chętnie uczestniczą we wspólnych modlitwach, czuwaniach, kontynuują i pielęgnują piękne polskie tradycje, prowadzą modlitwę różańcową, czytają podczas mszy świętej i organizują dożynki.

W sobotę, 28 kwietnia 2012 roku, pojechaliśmy do West Point, aby uczestniczyć w uroczystościach z okazji Dnia Kościuszki – w 266. rocznicę jego urodzin. Nasz plan dnia wyglądał następująco: godz. 8:00 – wyjazd do West Point; 9:45 – msza w kaplicy Św. Trójcy na terenie Akademii Wojskowej; 11:30 – przegląd kadetów; 12:30 – uroczystość przy pomniku Kościuszki; 1:30 – lunch w Hudson Gallery w hotelu Thayer na terenie Akademii Wojskowej; 2:30 – zwiedzanie akademii i rozmowy z polskimi kadetami; 4:00 – wyjazd do Clifton; 5:45 – kolacja w harcówce w Clifton.

Towarzystwo American Association of the Friends of Kościuszko At West Point – z dywizjonem Kościuszko Squadron of West Point i oddziałami Kongresu Polonii Amerykańskiej w północno-wschodnich stanach USA – zaprosiło harcerzy, zuchów, rodziny, przyjaciół i całą Polonię do uczczenia 266. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. Były to 184. uroczyste obchody urodzin, których gospodarzem była Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point w stanie Nowy Jork.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) to amerykański i polski bohater narodowy, altruista, bojownik o wolność, niezależność, równość i demokrację. Thomas Jefferson, trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, nazwał Tadeusza Kościuszkę „najszlachetniejszym synem wolności”.
Błyskotliwe wykorzystanie przez Kościuszke naturalnego ukształtowania terenu w Saratodze przyniosło Armii Kontynentalnej pierwsze zwycięstwo w rewolucji amerykańskiej. Jego geniusz i umiejętności inżynieryjne sprawiły, że tak ufortyfikował brzegi rzeki Hudson, że Brytyjczycy nie byli w stanie rozdzielić sił kolonistów, a w konsekwencji pokonać ich. Jego pomysłem było też założenie Akademii Wojskowej w West Point. Dlatego też nic dziwnego, że kadeci ofiarowali w 1809 roku swoje własne pieniądze na pomnik ku czci Kościuszki – pierwszy pomnik wzniesiony na terenie akademii.

Uroczystość zgromadziła liczną Polonię. Był to dzień pełen dobrych emocji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzień urodzin bohatera rozpoczęto mszą świętą w katolickiej kaplicy Świętej Trójcy. Mszę celebrował wielebny Carl Urban z kościoła św. Wojciecha w Schenectady w stanie Nowy Jork. Po mszy odbył się przegląd kadetów na ogromnym placu przed budynkami akademii, po którym rozpoczęła się uroczystość przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Przybyli dostojni goście: zastępca ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, DC, Maciej Pisarski oraz przedstawiciel Ambasady Litewskiej Simonas Satunas. Major John Nowakowski z Wydziału Kształcenia Wojskowego Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych i wiceambasador Maciej Pisarski złożyli wieńce pod pomnikiem.

Odśpiewane zostały polskie pieśni, między innymi „Marsz, marsz Polonia” oraz „God Bless America”. Potem był czas na zwiedzanie Akademii Wojskowej, ogrodu Kościuszki, muzeum i centrum turystycznego. Spotkaniom towarzyszyły rozmowy z kadetami, którzy należą do Kosciuszko Squadron of West Point.

Dorota Bielawski

oryginalny artykul okazal sie w gazecie Nowy Dziennik Polski – Polish Daily News: http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/harcerze-na-urodzinach-kosciuszki-w-west-point

Przemawia wiceambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, DC, Maciej Pisarski .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s