„Wzór, Szef, Brat” – kurs zastępowych na Litwie

Zujny, rej. Wileński, Litwa, 27 – 29 kwietnia

Zastępowy to jest ktoś szczególny. To harcerz, który najprawdopodobniej ma najwięcej do zrobienia w drużynie. Jest to jego służba, która dobrze, odpowiedzialnie i pomysłowo wykonywana jest bardzo owocna w wychowaniu harcerskim. Czasem nam mówią, że zastępowy w zastępie musi być jeden. A to nieprawda. Zastępowych jest trzech, a wszyscy trzej są w jednej osobie..

  • Pierwszy zastępowy to Wzór, wskazujący ideały harcerskie.
  • Drugi zastępowy to Szef – wódz, dowodzący swoim harcerzom.
  • Trzeci zastępowy to Brat, nie tylko dla harcerzy, ale i dla każdego napotkanego w      życiu człowieka.

Trzy twarze jednego, najbardziej ważnego człowieka w harcerstwie. Właśnie z tych trzech słów zaczął się Kurs Zastępowych „WaSaBi”. I przed paroma dniami w Zujunach odbyła się druga część tego kursu pod nazwą „Kier-Z”. Tym razem wykładowcami tak naprawdę byli… sami uczestnicy. Założenie zastępu, wymyślenie obrzędowości, stworzenie prezentacji to tylko zewnętrzne oznaki dobrze ułożonej wspólnej pracy. Zaprezentowanie wyników tej pracy na ognisku to było nie lada wyzwanie dla zastępów kursowych, z którego harcerze wywiązali nadzwyczaj pomysłowo, a  niektórzy nawet bardzo teatralnie. W ciągu tych kilku dni przez gry integracyjne i planszowe, debaty i wypady terenowe poszukiwaliśmy razem różne sposoby na prowadzenie zastępu, odnajdywaliśmy ogrom przeróżnych pomysłów na zbiórki. Jednym z kluczowych wydarzeń kursowych była gra terenowa. Każdy z harcerzy musiał wykazać się pomysłowością i na kilka godzin zostać wielkim strategiem, od każdej przyjętej decyzji i zgrania patrolu zależał wynik całej gry. A już wieczorem przed ogniskiem harcerzy oczekiwało jeszcze jedno wyzwanie – mecz piłki nożnej z młodzieżą Zujun. I w tym momencie właśnie kursowicze wykazali się zdobytą wiedzą o jedności zastępu i ją praktycznie „zastosowali” – wygrana była jednoznacznie za harcerzami!

Niekończące się harce, wyzwania, pomoc dla bliźniego, miłe otoczenie i wspaniała pogoda – wszystko to, z powodu czego ni chciało się nam opuszczać kursy, ale już niedziela i wręczenie patentów zastępowych. Podczas niedzielnego apelu zakończeniowego byli wręczone patenty zastępowych dla 11 harcerzy i wspólnie mamy wielkie plany i nadzieję, że wspólnymi siłami wszyscy zaowocują nowymi zastępami, a być może i drużynami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie!

Bardzo często się mówi, że zastępowy nosi głowę w chmurach, ale nogami mocno stąpa po ziemi. Życzymy dla kursowiczów, by w swej pracy wychowawczej czerpali pomysły prosto z chmur, ale stąpali by po twardej ziemi zdobytej wiedzy!

Za aktywną współpracę i pomoc dziękujemy dla starosty Zujun pana Rusłana Adaszkiewicza i pracownicy starostwa pani Danuty Toločkienė, oraz dla dyrektora szkoły średniej w Zujunach pana Marka Pszczołowskiego.

Czuwaj!

Programowiec kursu zastępowych „WaSaBi”
pwd Marian Mirzojan HL

„System zastępowy nie jest jedną z wielu metod organizowania pracy skautowej, lecz jest on jedyną metodą.”

Roland E. Philips

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s