Świętowanie 3 maja w 2012 roku

Los Angeles, USA, 3 maja 2012r

Z pewnością w wielu miejscach na świecie obchodzono uroczyście kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Tak było i w Ojczyźnie, tak było w Londynie, Sydney, Chicago, tak było i w kalifornijskim Los Angeles.


My harcerze musimy odróżnić sprawy patriotyzmu od spraw codziennej polityki; to święto jest doskonałą do tego okazją, wspaniałym przykładem Polskości przez duże “P” właśnie .

Pani Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, Joanna Kozińska- Frybes w dniu 3 maja 2012 roku zaprosiła do swej rezydencji grono gości. Nie zabrakło wśród nich i przedstawicieli ZHP w osobach hm.Zbyszka Pisańskiego, Druhostwa Skwarużyńskich oraz mojej. Czuliśmy się zaszczyceni, że możemy celebrować w tak licznym i różnorodnym gronie tę wspaniłą uroczystość, czuliśmy się dumni, że takim szacunkiem cieszą się harcerskie mundury.

Część oficjaną otworzyła Pani Konsul do spraw Kultury – Małgorzata Cup, po niej głos zajęła gospodyni miejsca, która wraz z mężem Marcinem i synem gorąco przywitała przybyłych. W krótkich słowach przypomniała piękną rocznicę drugiej Konstytucji na świecie, a także jak to zwykle bywa w tradycji domu zapoznała z menu będącym odzwierciedleniem mających niedługo gdyż 8 czerwca br. rozpocząć się mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wartym podkreślenia był fakt założonej na szyję pomarańczowej apaszki – symbolu poparcia dla więzionej na Ukrainie Juli Tymoszenko. Specjalnie na ten dzień przybyli reprezentanci z wielu stanów będących w terenie działania Konsulatu, nie zabrakło i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, artystów, dyplomatów, a nawet górala w tradycyjnym stroju. Pośród przyjaznej i atmosfery, i pogody – czas upłynął doprawdy bardzo szybko.

Ta i inne okazje pozwalają raz jeszcze podkreślić życzliwość polskiego rządu dla sprawy wychowania młodzieży polskiej poza jej granicami. Polskie harcerstwo działające na obczyźnie od dziesięcioleci jest tego ogromną częścią.

Przy tejże okazji chciałbym raz jeszcze zaprosić na szczególne święto 60-lecia powstania Chorągwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych, którego główne uroczystości odbędą się 19 sierpnia br. o godz 11:00 w Amerykańskiej Częstochowie. W programie przewidujemy między innymi: defiladę wojskową i harcerską, uroczystą Mszę Świętą, wspólny lunch oraz harcerski kominek. Zapraszamy. Bardzo zapraszamy.

CZUWAJ!

Ryszard Urbaniak, hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s