Wilno, 11 maja 2012r
11 maja w gimnazjum Jana Pałwa II, po zjezdzie finansowym Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, odbyła się II część kursu drużynowych „KOTWICA”. Na nas już czekała nasza kochana KADRA kursu z różnymi ciekawymi zajęciami i ciekawostkami…
Były zajęcia jak można zapalnować dobry obóz harcerski i biwak, te zajęcia prowadziła druhna naczelniczka Jula Darjina. Po zajęciach odbył się kominek wspólnie z kursem zastępowych „Ogień”. Pierwszy raz w historii ZHPnL, dwa kursy były razem. Na koniec kominku naczelniczka
Jula Darjina dla każdej druhny dała po małym kawałeczku brzozy na pamiątkę bo brzoza oznacza czystość, cnotę i dla każdego harcerza zawsze jest potrzebna się w rozpalaniu ogniska.
W sobotę było mnóstwo różnych zajęć, jedno z nich było o Strukturze ZHPnL i Statucie ZHPnL, te zajęcia przeprowadziła druhna Elżbieta Łuczyńska. Robiłyśmy piramidę z czego składa się nasz Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, później były zajęcia o Statucie ZHPnL , dh. Ela wytłumaczyła co to jest Statut a później już my kursantki robiłyśmy test o Statucie, pracowałyśmy w grupkach i rozważałyśmy.
Następne zajęcia odbyły się z druhną Wioletą Masiulaniec, która nam pokazywała jak trzeba poprawnie pisać plan pracy drużyny. Jeszcze pokazała pożyteczny filmik jak można odzwyczaić się rozmawiając machać rękoma i jak to wygląda z perspektywy. Każda mogła zobaczyć w tym filmiku siebie i nad tym popracować.
Po zajęciach na nas czekał pyszny obiad, który przyszykowały nasze kuchareczki – dh. Wika i dh. Kasia.
Po odpoczynku były zajęcia o metodzie wędrowniczej i zuchowej .
O metodzie wędrowniczej szerzej nam opowiadała dh. Loreta Masiulaniec – szefowa sekcji wędrowniczej. Było ciekawie dowiedzieć się o działaniu starszych harcerzy, którzy stawiają przed sobą wielkie wyzwania. Zaś dh. Katarzyna Jatkowska opowiadała o metodzie zuchowej. To są małe dzieci od 2 do 5 klasy. Życie zuchowe bardzo się różni od życia harcerskiego. Później dh. Kasia pokazywała jak wygląda apel zuchowy i każda kursanta mogła wypróbować meldować w ciekawym stylu, bo podstawowa część apelu pokazuje się ruchami.
Później były zajęcie na pamięć i logikę oraz jak wybrać patronkę dla drużyny i jak z nią pracować. Musiałyśmy złożyć puzzle dwóch kobiet i odgadnąć kim są te kobiety. W jednej grupce była św. Faustyna, a w drugiej grupce św. Matka Teresa. Rozważałyśmy czy te osoby mogą być patronkami drużyn.
Po zajęciach zawiązałyśmy krąg i wspólnie wyruszyłyśmy do swych domków.
Dziękuje dla organizatorów tego kursu i dyrektorowi gimnazjum Jana Pawła II Adamowi Blaszkiewiczowi.
Dh Wiktoria Owczarowa wędr.pr
drużynowa 13WDH-ek”Czarna Trzynastka” im.hm Maryny Grzesiakowej