Z życia Szumskiego Szczepu Harcerskiego „BURZA” (Litwa)

Wilno, maj 2012

Na ziemi wileńskiej przy granicy białoruskiej działają drużyny harcerskie „BURZA”, które tworzą Szczep. Szumski Szczep Harcerski, do którego wchodzą 2 gromady zuchowe, 2 drużyny harcerskie i drużyna wędrownicza, działa już ponad 4 lata.

Turniej siatkarski o puchar Szumskiego Szczepu Harcerskiego „Burza”

19 maja na nowo zbudowanym boisku przy szkole w Kowalczukach odbył się turniej sportowy, w czasie którego był rozegrany Puchar Siatkarski Szumskiego Szczepu Harcerskiego „Burza”. W walce o zdobycie pucharu stanęło 5 drużyn: „Jowisz”, „Złote”, „Czekoladowe masło”, „Gryf”, „Szkafolina”. Najbardziej oko cieszył skład drużyny „Gryf”, do której wchodził druh drużynowy drużyny harcerskiej, były drużynowy gromady zuchowej oraz druhna wicenaczelniczka Organizacji Harcerek. Podstawową zasadą uczestniczenia w turnieju było to, że każda drużyna musiała składać się z harcerza, harcerki i wędrownika.

Po południu uczestnicy turnieju zaczęli zbierać się na boisku, po rejestracji drużyn i krótkim losowaniu rozpoczęły tak długo czekane rozgrywki. W oczach każdego uczestnika można było ujrzeć ten zapał, z którym druhowie i druhny wchodzili na boisko siatkarskie. Każdy wiedział po co stawał do walki i starał się do ostatniego. Wszystkie drużyny zaprezentowały cudowną grę, lecz zwyciężyć musiał tylko jeden. W ciągu wielu rozgrywek wyłoniły się dwie drużyny, które nie poznały do tego czasu jeszcze smaku porażki, a były to drużyny „Gryf” i „Złote”. W rozgrywce finałowej kibice i sportowcy mogli oglądać zaciętą walkę, w której nikt nie chciał zostać zwyciężonym i za każdy punkt walczył do ostatniego. Nie na darmo chyba harcerze z drużyny „Złote” wybrali sobie taką nazwę. W bardzo ciężkiej dla sportowców i ciekawej dla kibiców rozgrywce zwyciężyła właśnie ta drużyna. Nastał czas na odebranie nagród, a nagrody na prawdę kosztowały tyle sił i wylanego potu. Swoje medale za 3 miejsce otrzymała drużyna „Czekoladowe masło”, następnie pocieszające nagrody za 2 miejsce wręczone były dla drużyny „Gryf”, a najbardziej wymarzoną nagrodę, Siatkarski Puchar Szumskiego Szczepu Harcerskiego „Burza”, nad swoją głową podniósł dh Gabriel Najmowicz, kapitan drużyny „Złote”.

Puchar został rozegrany po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że ta piękna tradycja będzie podtrzymywana przez długie lata. Turniej ten zorganizowali druhowie z drużyny wędrowniczej „Szczerbcowa BURZA” dh Arnold Zacharewski i dh Ewald Żukowski, sędziował dh Mirosław Bieraza. Wszyscy wynieśli z turnieju mnóstwo wrażeń i satysfakcji. Każdy na pewno został zwycięzcą.

 

Obchody 147 rocznicy urodzin patrona drużyn harcerskich „Burza”

Piątkowy wieczór 25 maja dla harcerzy z Szczepu „Burza” rozpoczął się tradycyjną mszą świętą w kościele w Kowalczukach. Na początku mszy ksiądz wikary Waldemar przypomniał, że obchodzimy dzisiaj 147 rocznicę urodzin ks. bp. Władysława Bandurskiego. Kim był ksiądz biskup i co wspólnego ma z drużynami harcerskimi „Burza”?  Władysław Bandurski znany jest jako biskup sufragan Archidiecezji Lwowskiej, honorowy kapelan Legionów Polskich, naczelny kapelan Wojska Litwy Środkowej, ale drużyny harcerskie “Burza” znają go jako swego patrona i przewodniczącego Zarządu Oddziału Wileńskiego Związku Harcerstwa Polskiego w okresie międzywojennym.

Po mszy świętej odbył się apel, a po zameldowaniu się drużyn i odczytaniu rozkazu wszyscy udali się do pobliskiego lasu na ognisko. Niesamowicie wyglądał marsz ponad 40 harcerzy ulicami Kowalczuk. Na ognisku wszyscy jeszcze raz mogli usłyszeć o życiorysie patrona. Wśród mnóstwa pląsów i śpiewów, których na pewno nie zabrakło w kręgu harcerskim, odczuć można było ciepło i moc ducha braterskiego.

Dh. Mirosław Bieraza

Jedna odpowiedź na “Z życia Szumskiego Szczepu Harcerskiego „BURZA” (Litwa)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s