Rajd rowerowy Elberadweg

Rzeka Elberadweg, Niemcy, 16 czerwca 2012

W sobotę 16 czerwca 2012 zorganizowaliśmy harcerski, rodzinny rajd rowerowy po bardzo ciekawej krajobrazowo trasie – wzdłuż rzeki Łaby (Elberadweg) od miasta Dessau przez parki wpisane na listę UNESCO w Oranienabaum i Wörlitz. Trasa w sumie liczyła ok. 45 km.

Gościliśmy miedzy nami 4 harcerzy z Opola oraz zaprzyjaźnionych Polaków z Magdeburga. Razem było nas 22 osoby.

Nasza wyprawa rozpoczęła się na dworcu w Dessau i niestety ruszyliśmy przy deszczowej pogodzie. Cale szczęście ze ten etap prowadził gęstymi lasami więc bardzo nie zmokliśmy. Byliśmy poza tym przygotowani na takie pogodowe warunki. Z czasem wyjrzało słonce i pogoda zrobiła się bardzo nam przychylna.

Po drodze podczas przerw i odpoczynku po harcersku pląsaliśmy i graliśmy w różne zabawy – ku uciesze małych i dużych. Rytmiczna melodia z na przykład „once-madonce-flore” tu i owdzie dodawała animuszu nawet podczas jazdy. Mniej więcej w połowie trasy mieliśmy omówione spotkanie w centrum Biorezerwatu Łaby, gdzie bada się bobry. Na wybiegu niestety tych sympatycznych zwierzaków nie wypatrzyliśmy, ale ich dzieła: wycięte drzewa, pobudowane tamy i żerowiska – tak. W centrum informacyjnym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Labie, bobrach i całym tym skomplikowanym ekosystemie. Wiecie, że bobry mogą mieć nawet 30 kg wagi !! Ich populacja wciąż rośnie, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu groziło im w Niemczech wyginiecie. W Niemczech bobry są po ochrona.

Następnie zwiedzaliśmy piękny barokowy park w Oranienbaum. To miasteczko o ciekawej historii związanej z Holandia. Wystawione w wypielęgnowanym parku drzewka pomarańczowe i dorodne owoce budziły zachwyt. Chińska pagoda czy angielski domek herbaciany zachęcały do dłuższego zwiedzania i odpoczynku, ale przed nami dalsza jazda.

Kilkanaście kilometrów dalej dojechaliśmy do znanego w Niemczech Wörlizt – kompleksu ogrodowo – krajobrazowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczta dla zmysłów na ogromnej powierzchni mnóstwo kwiatów, altan, malowniczych mostków i wysepek, stawów, kanałów, rzeźb parkowych, bram, egzotycznych drzew – starczyło by na dobrych kilka dni spokojnego zwiedzania.

Niestety nasz plan przewidywał dalszą jazdę – do niedalekiego miasta Coswig do którego przez Łabę zamiast mostem dojeżdża się promem. Niektórzy pierwszy raj korzystali z tego środka transportu. W kilka minut byliśmy już po drugiej stronie rzeki. Obsługujący prom musiał się spieszyć bo nadpływała właśnie wielka barka z kontenerami.

Nasz rajd zakończyliśmy na dworcu w Coswig. Część przesiadała się po drodze aby dotrzeć do Magdeburga. Lipszczanie bez większych przygód o 19.00 dotarli do swojego miasta.

Rajd był bardzo udany i każdy miał satysfakcje z przejechanych kilometrów i przeżytych wspólnie chwil w harcerskim gronie.

Hm Rafał Ryszka

Zdjęcia z rajdu są na stronie: https://picasaweb.google.com/100831143851624729545/DessauOranienbaumWoerlitzCoswigRajdRowerowy

UWAGA: zmieniła się nasza strona internetowa. Aktualna jest pod: http://harcerstwoleipzig.blox.pl/html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s