Uroczystość pod Pomnikiem Lotników w Londynie

Northolt, Londyn, 8 wrzesnia 2012

Stańcie do Apelu!

Dnia 8-go września br. odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Lotników w Northolt (na północno-zachodnim Londynie). Jest to popołudnie podczas którego jest okazja sie pomodlić, zapamiętać oraz oddać hołd tym bohaterskim polskim lotnikom którzy brali udział w bitwach powietrznych II-giej Wojny Swiatowej. Najsłynniejsza ze wszystkich jest Bitwa o Anglie która sie odbyła od lipca – października 1940r.


Harcerze i harcerki z hufców londynskich “Warszawa” i “Baltyk” jak i harcerze z hufca „Wroclaw”, wraz ze swoimi sztandarami, zebrali sie przed pomnikiem o godz. 11.30 aby sie przygotowac do rozpoczecia uroczystosci. Powoli przychodzili reprezentanci roznych organizacji tak jak Stowarzyszenie Polskich Kombatantow (SPK), Polska Macierz Szkola, Brytyjski RAF, Angielscy kadeci z bazy lotnicznej na Northolt oraz kadeci oficerowie z Akademii Polskiego Lotnictwa w Deblinie. Punktualnie o 12.00, wszystko sie rozpoczelo – najpiew byl przelot slynnego mysliwca Brytyjskiego RAFu typu „Supermarine Spitfire”, potem krotkie przemowienie od Przewodniczacego Komitetu Pamieci Polskich Sil Zbrojnych, pana Ryszarda Kornickiego, nastepnie Apel Poleglych (wygloszony przez dowodce oddzialu polskich kadetow), modlitwy i minuta ciszy upamietniajaca zycie i bohaterskie czynny wszystkich Polskich lotnikow. Kiedy nadeszla wielka chwila skladania wiencow, wieniec ku czci Dywizjonu 309 w imieniu ZHP zlozyli druhna Przewodniczaca, Teresa Ciecierska hm oraz czlonek Naczelnictwa i byly Komendant Choragwi WB, druh Michal Nalewajko hm.

W trakcie uroczystosci, dzielni harcerze i harcerki pelnili sluzbe sztandarowa w prazacym, wrzesniowym sloncu. Poniewaz nie ma drzew w poblizu pomnika, poczty sztandarowe nie mialy sposobu sie schronic w cieniu. Trzeba naprawde bylo zebrac sily!

Na zakoncznie, odspiewano hymny narodowe Rzeczpospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii. Bylo to wspaniale zakonczenie pieknego popoludnia ktory napewno bedzie tkwil dlugo w pamieci wszystkich zgromadzonych. Jest to doroczna uroczystosc ktora jest licznie uczeszczana i ktora jest juz mocno ugruntowana w latach tradycji. Nie mozemy zapomniec o tych wspanialych bohaterach – oni mieli wielki wklad w wywalczaniu zwyciestw w powietrznych pojedynkach z niemieckim nieprzyjacielem.

Czesc ich Pamieci!

Czuwaj!
Marcin Roth phm
/Sekretarz Hufca “Warszawa”, Choragiew Harcerzy w WB/

fotografie: Phm Bogdan Trylski

www.hufiecwarszawa.org.uk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s