60-lecie Chorągwi Harcerzy w USA; 1952-2012 r

Doylestown, PA, USA,Niedziela 19 sierpnia 2012 r.

W niedzielę 19 sierpnia 2012 r. Chorągiew Harcerzy Hufca „Warmia” w Stanach Zjednoczonych postanowiła uczcić 60 rocznicę powstania u boku Matki Boskiej w Amerykańskiej Częstochowie, „Duchowej Stolicy Polonii” w Doylestown, PA.
O. phm Bartłomiej Marciniak, Paulin Kapelan Chorągwi, a także obecny kapelan dorocznych kolonii zuchowych Hufca „Podhale”, które odbywają się bez przerwy od 46 lat u Ojców Paulinów, zajął się organizacją tej uroczystości…


Ponieważ już od wielu lat Harcerstwo gościło na Święcie Żołnierza jednostek SWAP-u i SPK, zawsze odbywające się w drugiej połowie sierpnia z racji święta Matki Bożej Wniebowziętej oraz Cudu nad Wisłą, Komenda Chorągwi Harcerzy poprosiła jednostki żołnierskie o wspólną uroczystość. Także organizacje weteranów wraz z innymi zaproszonymi polonijnymi organizacjami, oraz Hufiec męski na wschodnim wybrzeżu „Warmia” wraz z delegatami instruktorów z hufców z Kalifornii, Chicago i Detroit a nawet Kanady, wraz z liczną delegacją żeńskiego Hufca „Podhale” stawił się na teren Sanktuarium.

Widok był imponujący gdy już o godzinie 11-tej rano przy pięknej słonecznej pogodzie szeregi żołnierzy, weteranów oraz harcerzy i harcerek dumnie poprzedzone sztandarami, złożyły wieńce przed pomnikiem Husarza na wojskowym cmentarzu. Następnie odbyło się złożenie wieńców przed pomnikiem Matki Boskiej Hetmańskiej, oraz defilada wszystkich jednostek: były tam korpusy męskie i żeńskie, reprezentantów Podhalańczyków, kadetów Pułaskiego, oficerów oraz przedstawiciele innych jednostek wraz z rodziną zuchów i grona harcerskiego.

Uroczystość prowadziłz balkonu Sanktuarium uwieńczonym flagami obu państw, oraz banerem z napisem ZHP Komendant SWAP-u Antoni Chrościelewski, apel poległychżołnierzy wygłosił Teofil Lachowicz, a apel harcerski, Hm. były komendant ZHP Janusz Wielga.

Pięknie reprezentowały sięoddziały uczestników w defiladzie przy muzyce marszowej polskiej wojskowej pieśni.

Nie brakowało żadnego elementu wzniosłej uroczystości. Odbył się oficjalny przegląd jednostek przez poszczególnych dowódców między innymi najstarszego Antoniego Domino ze SWAP-u, zabrzmiały salwy karabinowe, a obchody zakończył wzruszający capstrzyk.

Następnie w zwartym szyku w rytm kroku defiladowego wszyscy udali się do Sanktuarium maszerując i salutując przed komendantami stojącymi przed sanktuarium.

Po wkroczeniu sztandarów do sanktuarium oraz uroczystym wniesieniu relikwii bł. phm Stefana Wincentego Frelichowskiego przy śpiewie chórów i bardzo wypełnionej pielgrzymami świątyni rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana Msza Święta dziękczynna za 60-lecie Związku Harcerstwa Polskiego w USA, pod przewodnictwem O. Mikołaja Sochy OSPPE, Prowincjała Zakonu Paulinów w Ameryce szczególnie bliskiego harcerstwu naszej metropolii, ponieważ był też kapelanem zuchów na koloniach w Amerykańskiej Częstochowie, a także proboszczem Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na dolnym Manhattanie, przy której od wielu lat istnieją drużyny harcerskie.

Przy ołtarzu Okręg ZHP w Stanach Zjednoczonych reprezentowali Ks. Hm. Stanisław Żak, Kapelan Okręgu ZHP w USA, oraz O. Phm. Bartłomiej Marciniak OSPPE, kapelan Chorągwi Harcerzy w USA. Wzniosłe kazanie wygłosił gość specjalny, ks. Generał Rudolf Zubik z New Jersey. Było to powołanie do dumy narodowej z wieloma przykładami historycznych zwycięstw polskich Żołnierzy. Przy wielkim zasłuchaniu weszliśmy szczególnie mocno w wydarzeniażołnierskiej tułaczki oraz zwycięstw wielu żołnierskich i harcerskich pokoleńPolaków.

W czasie procesji z darami niesione były chleb i woda oraz specjalnie zrobiony na tę okazjęornat, na końcu przyniesiono piękny kosz biało-czerwonych kwiatów z napisem ZHP oraz zapalona świeca, symbol pokoju.

W modlitwie wiernych którąodczytali reprezentanci zuchów, harcerzy i harcerek instruktorów oraz koła przyjaciół harcerzy (KPH) zawarto wiele próśb, ale szczególnie dziękowano za 60-lecie ZHP w USA.

Po komunii świętej nastąpił akt zawierzenia Polskich Harcerzy w USA, odczytania tego aktu zawierzenia dokonali kapłani wraz z całą Rodziną Harcerską, tekst specjalnie na tę okazję 60-lecia ZHP w USA napisał O. bp Stanisław Dziuba paulin z Afryki, który przez wiele lat był także kapelanem na koloniach zuchowych, biskup przesłał również do Rodziny Harcerskiej życzenia oraz błogosławieństwo biskupie życząc wielu dalszych jubileuszy i rozwoju tej organizacji.

Na zakończenie Mszy św. O. phm. Bartłomiej Marciniak przedstawił zebranym relikwie Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, jedyne relikwie na terenie Stanów Zjednoczonych, ofiarowane w dniu 15 czerwca br. na ręce O. Bartłomieja przez ks. bp. Andrzeja Suskiego ordynariusza diecezji Toruńskiej oraz poświęciłrelikwiarz wykonany przez artystę z Częstochowy i obraz bł. Stefana Frelichowskiego, wykonany specjalnie na tę uroczystość przez artystę Piotra Wirkilowskiego z Doylestown, PA . Grono instruktorskie wraz z licznąmłodzieżą harcerską odśpiewało Modlitwę Harcerską w trakcie poświęcenia. Przed błogosławieństwem słowa gratulacji skierował przewodniczący liturgii O. Mikołaj Socha zachęcając nas do dalszego rozwoju Rodziny Harcerskiej.

Bezpośrednio po Mszy Św. odbyła się akademia z okazji Dnia Żołnierza przygotowana przez Chór z Nowego Jorku. Przemawiała Pani Konsul Generalna, Ewa Juńczyk Ziomecka, a także wielu innych dostojnych gości. Słowa powitania wygłosiłWincenty Knapczyk, Naczelny Komendant SWAP, a także hm. Jadwiga Kawa, zastępująca chorego Janusza Krzyżanowskiego, prezesa SPK w Ameryce. Przemówiłtakże Hm. Stanisław Berkieta z Londynu, reprezentując Naczelnika Harcerzy urzędującego w głównej kwaterze ZHP poza granicami kraju w Wielkiej Brytanii. Słowa podziękowania organizacjom żołnierskim za zaproszenie harcerstwa na swąuroczystość skierował Hm. Zbigniew Pisański, Przewodniczący Okręgu ZHP na terenie USA, który przybył z Kalifornii. Komendant Chorągwi, Hm. Ryszard Urbaniak, również z Kalifornii, wręczył piękny, ręcznie haftowany ornat Ojcom Paulinom, a równie kunsztowną stułę Ojcu Bartłomiejowi. Akademię uświetniłkilkoma wzruszającymi pieśniami chór Angelus z Domu Narodowego w Brooklynie pod dyrekcją Izabeli Grajner-Partyka. Śpiew zawsze budzi wielkie uczucia patriotyzmu, ale szczególnie te rzewne pieśni żołnierskie właśnie podczas tak wzniosłej wspólnej uroczystości żołnierzy i harcerzy, jaka odbyła się w niedzielę. Chwalebne słowa uczestników Uroczystości i Mszy św., rodziców harcerek i harcerzy oraz przybyłych reprezentantów organizacji polonijnych, potwierdziły nasz patriotyzm – religijność, przywiązanie do Ojczyzny oraz zachęciła nas do dalszej pracy z młodzieżą w gronie Harcerskim na obczyźnie.

Czuwaj!

Opracowała dh. hm. Maria Bielska NY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s