Pierwsze koty za płoty – pierwsza zbiórka ZHP w Dublinie

Dublin, Irlandia, 8 września 2012

Z radością informujemy, że w dniu 8 września  odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w stolicy Irlandii! Utworzona  jednostka harcerstwa polskiego w Dublinie spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem dzieci i rodziców. Cieszy nas również fakt, iż do pomocy w prowadzeniu zbiórek zgłosiły się osoby z doświadczeniem harcerskim zdobytym w Polsce. Jest nam niezwykle miło, że wolontariusze pragną przekazać młodszemu pokoleniu harcerskie ideały i doświadczenie.


Zajęcia odbyły się na terenie Polskiej Szkoły SEN. Utworzono trzy drużyny: skrzatów, którymi opiekuje się druhna Kasia Wezner, zuchów którymi dowodzi druh Tomasz Kostienko oraz  harcerzy których prowadził będzie druh Michał Kaliski.  Harcerze na swojej pierwszej zbiórce uczyli się harcerskich obyczajów takich jak powitanie,  musztra, harcerskich piosenek czy bratnie słowo na pożegnanie.  Zabawom i śpiewom nie było końca, ale to dopiero początek dobrej zabawy jak i nauki. Wstąpienie w szeregi harcerzy wiąże się z koniecznością zapoznania się z symboliką, prawem harcerskim i innymi jakże ważnymi zasadami, których znajomość jest niezbędna by przynależeć do tej organizacji. Idea harcerstwa jednak jest taka by uczyć się przez zabawę a przy tym milo spędzać czas.

Zapisy nadal trwają jeszcze nie jest za późno aby do nas dołączyć i świetnie się bawić. W przyszłości przewiduje się organizację biwaków, wieczorków, ognisk, obozów nie tylko na lądzie ale i pod żaglami. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Niezwykle miło nam  poinformować, że nowo powstałe ZHP poza granicami kraju w Dublinie, które samo jeszcze nie rozwinęło w pełni skrzydeł jest inspiracją dla innych na Zielonej Wyspie. Inicjatywa ta została bardzo entuzjastycznie przyjęta w Waterford, Cork, Dundalk. Druhny i druhowie myślą o utworzeniu jednostek ZHP pgk w ich miastach, kontaktowali się z nami, prosząc o pomoc. Dublińscy harcerze są pełni zapału i chęci do niesienia pomocy w tworzeniu nowych drużyn harcerskich i gromad zuchowych. Mamy nadzieję, że wkrótce mundury ZHP będą widoczne w wielu zakątkach Zielonej Wyspy.

Kontakt: p.o. Komendant Szczepu Tomasz Kostienko, info@zhp.ie, 085 126 1081

Tekst: Anna Białołęcka; Foto: Tomasz Kostienko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s