Uroczystości połączenia niszczycieli w Ontario

Hamilton, Ontario, Kanada, 16 września

W niedziele 16-go wrzesnia w Hamilton miala miejsce wielka uroczystosc łącząca nasze dwie ojczyzny – Polske i Kanade…

Dwa okręty które służyły razem w 10 Miedzynarodowej Flocie  Niszczycieli podczas II-giej Wojny Swiatowej-  polski  ORP Błyskawica oraz HMCS Haida z Kanady – zostały połączone (tzw. “twinning”) 28-go czerwca 2006r.   W czerwcu tego roku w Gdyni  została odsłonięta tablica pamiątkowa,  a w ten piękny słoneczny dzień 16-go września, Kongres Polonii Kanadyjskiej  wraz z Polonią i dostojnymi gośćmi  brali udział w  uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy tutaj w Kanadzie.

HMCS Haida znajduję się w porcie  Hamiltonu “Pier 8” i jest pod opieką “Parks Canada” jako muzeum historyczny.

Brali udział delegaci z różnych organizacji polonijnych, członkowie rządu federalnego, prowincji i miasta,  reprezentacja wojska, oraz reprezentanci kanadyjskiej i polskiej Marynarki Wojennej. Nie zabrakło również Związku Harcerstwa Polskiego! Obecni byli:  Przewodnicząca Zarządu Okręgu, hm. Krystyna Reitmeier, Komendanci Chorągwii – hm. Krystyna Pogoda i hm. Rafał Biłyk, hufcowa hufca Watra- hm. Ewa Olszak, hufcowy hufca Pieniny – pwd. Robert Wołoch , Szczepy Wisła i Dunajec z Hamilton, Szczep Kartuzy z Burlington, Czlonkowie OPH i instruktorzy.

Msza święta  zaraz przy okręcie  została odprawiona przez o.Janusza Blazejaka. Po mszy  honorowi  goście  mieli szanse złożyć swoje życzenia, po czym odbyło się  odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Każdy mógł pozwiedzić ten historyczny okręt.  Zrobiliśmy kilka zdjęć grupowych a potem udaliśmy się na smaczny poczęstunek  w kantynie wojskowej.  Dzień był  wspaniały, pełen miłych wrażeń i na pewno nie będzie to ostatni raz że harcerki I harcerze odwiedzą HMCS Haida.

Uroczystość i cała koncepcja połączenia dwóch okrętów był pomysłem i przedsięwzięciem  hm. Stanisława Brodzkiego.  Druh Brodzki służył w marynarce wojennej podczas 2-ej wojny światowej jako Komandor Podporucznik i pomyślał sobie że będzie to najlepszy sposób uczczenia pamięci tych którzy walczyli o wolność, jak również wzmocnić współprace między Polską i Kanadą przez połączenie tych dwóch okrętów.

Czuwaj!

Robert Woloch, pwd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s