23-cie urodziny Czarnych Trzynastek Wileńskich

Rudomin, Litwa, 21-23 września 

Biwak odbył się w terminie 21-23 września w Rudominie z okazji 23 –cich urodzin drużyny 13WDH-ek „Czarna Trzynastka” im. phm. Maryny Grzesiakowej oraz 13WDH-y „Czarna Trzynastka”.


Na samym początku załadowaliśmy się do super szarego autobusika i ruszyliśmy do Rudominy. Tradycyjnie każdy po przyjściu do szkoły rozpakował swe rzeczy i udał się do świetlicy, w której odbyły się różne gry integracyjne. Po kolacji rozpoczęliśmy obrzędowy kominek. Gdy zgasiliśmy światła, salę oświecały tylko świece i dopiero wtedy rozpoczęła się piosenka „Płonie ognisko”. Po kilku piosenkach ze skupieniem i powagą na twarzach, ubrani w harcerskie mundury wysłuchaliśmy wspaniałej gawędy.

W nocy odbyła się gra – poczatek wojny. Gra była fascynująca, ponieważ musieliśmy uratować Polskę od wrogów. Długie i ciężkie to były starania, ale jesteśmy Trzynastakami! Zwyciężyliśmy i uratowaliśmy Polskę. Po grze każdy udał się do śpiworów z uśmiechem na twarzy.

Z rana odbyło się powitanie dnia oraz zjedliśmy smaczne śniadanie. W ten dzień oglądaliśmy filmy, graliśmy w gry i były sektory zajęć: walka, karaoke, tańce, zajęcja z zuchami, śpiewanki. Wieczorem odbył się uroczysty apel, na który przybyło dużo drużyn, które przyjechały nas pozdrowić, a także pobyć z nami na ognisku. Otrzymaliśmy mnóstwo prezentów, wesołych życzeń.Ten dzień dla dh. Justyny Pawlukowicz zostanie na zawsze w pamięci, ponieważ druhna od tego dnia będzie pełniła funkcję przybocznej! Gratulacje! Wieczór był uwieńczony oczywiście słodkim stołem. Niespodzianką był superowy tort z nadpisem „23-cie urodziny „Czarnej Trzynastki”. Wytrwaym – Zwycięstwo”. To haslo przejęte od Trzynastaków przedwojennych stało się naszym mottem na codzień.

Następnego dnia mieliśmy ciekawą przygodę. Druhny i druhowie udali się na przystanek autobusowy. Właśnie tą chwile zapamięta każdy, ponieważ gdy przyjechał autobus z przodu było napisane, że byl to 55, a z tylu że 12 (autobus, musieliśmy wrócić do Wilna). Na szczęście harcerze, rodzice i przyjaciele przyszli, a raczej przyjechali do nas z pomocą i nas podwieźli do miasta i calym biwakiem zdażylismy na Mszę harcerską.

Dziękujemy organizatorom tego biwaku, a także dla dyrekcji szkoły, że pozwoliła kilka dni nam wspólnie pobiwakować i być razem w gronie Trzynastaków!

Druhna Dorota Pozniak
13WDH-ek „Czarna Trzynastka” im. phm. Maryny Grzesiakowej

Jedna odpowiedź na “23-cie urodziny Czarnych Trzynastek Wileńskich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s