Już za rok 40-lecie harcerstwa w kalifornijskim Walnut Creek

Szkola Języka Polskiego im. Jana Pawła II w kalifornijskim Walnut Creek – pazdziernik 2012

Dom Polski w San Francisco był od 1967 roku siedzibą obecnej Szkoły Języka Polskiego. Powstała ona  dzięki wysiłkom Tadeusza Butlera, Władysława Grycza, Czesława Zarody oraz Krystyny Pisarskiej-Chciuk.


Pięć lat później 31 marca 1973 roku z inicjatywy Tadeusza Butlera – organizatora kręgów starszoharcerskich w Argentynie i USA oraz Krystyny Chciuk – uczestniczki Powstania Warszawskiego, odbyło się zebranie organizacyjne przyszłego ZHP. Zgłosiło się sześć dziewcząt oraz pięciu chłopców. Zastęp dziewcząt przyjął nazwę “Słoneczniki”, a chłopców “Orły”. Jednym z ważniejszych wydarzeń było złożenie pierwszych Przyrzeczeń Harcerskich w dniu 28 czerwca 1974 roku przez osiem dziewcząt i druhnę Krystynę Chciuk na ręce hm. Haliny Yu, oraz przez pięciu chłopców na ręce przedstawiciela Komendy Chorągwi hm. Tadeusza Borowskiego. Dwanaścioro młodzieży wyjechało tego samego roku na Zlot XXV-lecia ZHP do Pennsylwani.

Po śmierci phm. Tadusza Butlera w dniu 28 czerwca 1976 roku opiekę nad 10 drużyną harcerzy przejęli Adam Pietras i Czesław Zaroda. Po śmierci druha Zarody drużyna chłopców przeżywa kryzys, aż do przybycia w roku 1986 z Polski hm. Romualda Zawodnika. Prowadził on ją przez dwa lata. Hm Krystyna zajmowała się nie tylko utrzymaniem żeńskiego harcerstwa, ale także opieką i podtrzymaniem męskiego. Organizowała później wraz z hm. Beatą Mazur wspólne obozy letnie, których tradycja przetrwała do dziś. To w ich przygotowaniu i prowadzeniu pomagali jej między innymi Ryszard Gądek, Bronisław Kobierski oraz Gabriel Michta; ten ostatni prowadził też w latach 1988-91 zbiórki z zuchami chłopcami.

Drużyna harcerek “Watra istnieje nieprzerwanie aż do dzisiaj. Jeszcze w San Francisko drużynową przez pewien okres była pwd. Elżbieta Białek, która po latach znów do nas wróciła. Od 1989 roku z gromadą zuchów “Wiślane Kamyczki” pracuje hm. Grażyna Winkel, ktora ostatnio przekazał ją druhnie Beacie Matysiak Engl i będzie opiekować się wędrowniczkami w ośrodku.

W 1991 roku pracą harcerską chłopców zajęli się Ryszard Urbaniak oraz Artur Wilczkowiak. Reaktywowano 10DH, powstała Gromada Zuchów “Wilczki”. Obydwaj złożyli przyrzeczenia harcerskie na ręce hm. Chciuk i w 1992 roku zdobyli instruktorski stopień Przewodnika.

W ostatnich kilkunastu latach przewinęło się przez nasze szeregi wielu wspaniałych wychowawców młodzieży, bądź to wyrosłych właśnie z niej, bądź też przybyłych do harcerstwa już jako dorośli ludzie. Spośród innych są to: Małgosia Kuś, Benita Michta, Tereska Butler, Danusia Muchlińska, ks. Leszek Bartoszewski, Ania Rudiak, Iza Święch, Jola Kasprzak, Monika Jesionek, Ania Siemińska, Kim Gokkowski, Mariola i Beata Jaroń, Ula Małaszewska, śp.Kasia Korewicka, Kasia i Wojtek Młynarscy, Piotr Pozarzycki, Marcin Cichoń, Marek Górecki, Andrzej Antkowiak, Bogdan Jęczmień, Emory Al-Imam, Włodek i Tomek Maćkowiak, ks. Michał Gutkowski, Kazimierz Sobczak, Adam Babicz, Agnieszka Soja, Ela Łukaszewicz, Piotr Kodzis, Patryk Grobelny, Adam Jesionek, Robert Urbaniak, Marek i Jasiu Janikowscy, Paulina Buchcik, Dylan Wilczkowiak i Albert Michta.

W dniu dzisiejszym w działającym przy szkole – która ma obecnie siedzibę w miejscowości Walnut Creek po wschodniej stronie zatoki San Francisco – Ośrodku ZHP pracują:

  • Grażyna Winkel oraz Beata Engl i Adam Warda oraz Ryszard Urbaniak wraz z Jasiem Janikowskim, prowadzący Zuchy.
  • Elżbieta Białek,  Artur Wilczkowiak oraz Janusz Białek z przybocznym Dylanem Wilczkowiakiem, to drużynowi HarcerekHarcerzy

Ostatnio chęć pomocy instruktorskiej wyraził dh. Ziemowit Darski liczymy na jego współpracę. Oprócz wyżej wymienionych we wszystkim gdzie potrzeba pomaga także hm. Iwona Urbaniak.

Nadmienić warto, iż długoletnią Prezeską miejscowego Koła Przyjaciół Harcerstwa jest Irena Grobelna.

Oprócz harcerskich zbiórek po zajęciach szkolnych, organizujemy: msze harcerskie, uroczystości rocznicowe, wycieczki, wyjazdy na narty, biwaki. Bierzemy udział w wyprawach i Zlotach, jak chociażby ten przyszłoroczny z okazji 60-lecia Chorągwi Harcerzy w USA

CZUWAJ!

Ryszard Urbaniak, hm
Concord, 10 października 2012 roku

Reklama

2 myśli na temat “Już za rok 40-lecie harcerstwa w kalifornijskim Walnut Creek

  1. Co za wspaniała, wieloletnia służba harcerska na Zachodnim Wybrzeżu – gratulacje Kalifornijczykom! I serdeczne pozdrowienia z dalekiej Anglii, i z Bristolu – miasta Zachodniego Wybrzeża Wielkiej Brytanii! Czuwaj!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s