Betelejemskie Światło Pokoju na Litwie – „Niosąc pokój zwyciężamy”

Litwa, grudzien 2012

Co roku skauci austriaccy przewożą z Betlejem do Wiednia ogień odpalony z Groty Narodzin Chrystusa. Przekazują go braciom i siostrom rozsianym po całej Europie. Początkowe założenie tej akcji było przekazywanie światła na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziś, gdy tyle słyszymy o wojnach, agresji i konfliktach, ogień z Betlejem jest przede wszystkim znakiem pojednania, braterstwa i przyjaźni.

2012.12 BSP

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju zrodziła się w 1986 r. w rozgłośni radiowej ORF w Górnej Austrii. Początkowo inicjatywa ograniczała się tylko do krajów ościennych, a obecnie ten nowy zwyczaj stał się składowym elementem przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem skautów – w ok. 30 krajach Europy. „Nie jest to czarodziejskie światło, które już samo niesie pokój – twierdzi inicjator Betlejemskiego Światła Pokoju, Helmut Obermayr z ORF – To światło jest – jego zdaniem – wyzwaniem dla ludzi, aby budowali pokój i go utrzymywali”. Inicjatywa Betlejemskiego Światła Pokoju ma przypominać słowa, jakimi Aniołowie oznajmili pasterzom narodziny Jezusa: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.

Zapalenie Światła odbywa się w określonej ceremonii. W Bazylice Grobu Pańskiego światło zapala mnich grecko-prawosławny od oliwnej lampy, która wisi nad srebrną gwiazdą, znaczącą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie jest ono przenoszone do przylegającej do Bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny. W Betlejem odpala Światło austriackie „Dziecko pokoju” i samolotem jest ono dostarczane do Wiednia.

Od 1995 roku w akcji uczestniczą także harcerze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, którzy i byli inicjatorami tej pięknej tradycji skautowej w kraju. Każdego roku Betlejemskie Światło Pokoju, jak tradycja było przekazywane przez harcerzy z Suwałk na przejściu granicznym w Budzisku. W tym roku, wyjątkowo, aby wcześniej dotarło na Litwę, światełko było odpalone w Krakowie i już w poniedziałek, 17 grudnia, w kościele św. Kazimierza w Wilnie wszyscy chętni, już po raz siedemnasty, mogli odpalić ten symboliczny ogień.

Wspólnie z przedstawicielami różnych organizacji skautowych Betlejemskie Światełko Pokoju jest rozwożone pociągiem po całej Litwie, dociera do prezydentury i sejmu, a także jest przekazywane dla skautów z Łotwy. Harcerze i skauci roznoszą światło betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urządów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym często towarzyszą zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości. W rozdawaniu Światła Pokoju, poza skautami i harcerzami, uczestniczą też członkowie innych organizacji młodzieżowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s