Zimowisko „Akademia Detektywów” na Litwie

Wilno, 26-30 grudnia 2012

Pod taką właśnie nazwą w dniach 26-30 grudnia 2012 roku w gimnazjum im. Jana Pawła II odbyło się zimowisko 10WDH”Silva”, 11MDH”Delta” im. Henryka Kuppo i 19WDH”Pasieka” im. Anny Dydyńskiej-Paszkowskiej.

2013.01harc_zimowisko akademia detektywow2


Sądzone nam było część okresu świątecznego spędzić w szkole zdobywając i pogłębiając wiedzę o sposobach tropienia, konspiracji, zachowania i powszedniego życia przeciętnego detektywa podlegającego Prawu Harcerskiemu.

Zimowisko może się zaszczycić kilkoma elementami wyróżniającymi, a mianowicie: został zrealizowany podział na grupy wiekowe (starsze i młodsze druhny przeżyły dni zimowania według odrębnych planów zajęć/ramówek), wspólny wypad do Forum Cinemas na świąteczny pokaz filmu „Strażnicy marzeń” („Legendos susivienija”). No i pewnego wieczoru gościłyśmy druhów z kursu podharcmistrzowskiego „Pogoń”, którzy to wypełnili atmosferę tak lubianymi przez druhny basami… Ale o wszystkim po kolei.

Nasza kilkudniowa wspólna przygoda rozpoczęła się prezentacją prac domowych, które to zawierały wymyślone przez środowiska 10 punktów Prawa Detektywa oraz prezencję wybitnej pod względem śledczym osoby/bohatera filmowego czy też książkowego…no i się zakręciło… Tropienie, różnorodne szkolenia przydatne w danym fachu,robótki z wełny, zagadki,gry rozwijające, analiza znanych kradzieży/przestępstw- wszystkiego było pod dostatkiem w grupie mlodszych dziewczyn.

Starsze druhny też miały szereg szkoleń i zajęć, aczkolwiek mniej bezpośrednio powiązanych z fabułą.  Na zimowisko zawitali goście prowadzący dla nich różnorodne zajęcia, by każda odnalazła coś dla siebie ciekawego. Miały miejsce szkolenia dotyczące debat(dh Krystyna), podczas których emocje wręcz wrzały; wolontariatu(dh Ewa ”Radosna Tęcza”), gdzie mowa była o tak wielu możliwościach i otwartych drzwiach do samorealizacji pomagając bliźnim; makijażu(dh Seweryna), gdzie kobiecość była górą; kucharzeniu i podawaniu potraw (pani Halina Bowszewicz), by to dać wolność kreatywności i improwizacji; optymizmie i pozytywnym nastawieniu(dh Wika „Polny Rumianek”); kłamaniu i wpływie zdania społeczeństwa na nasze własne zdanie i światopogląd (dh Wioleta).

Tradycyjnie przygoda została podsumowana agapą, na której śmiech, śpiew,zabawy i przekąski nie kończyły się do rana…
W imieniu kadry zimowiska pragnę podziękować druhowi Adamowi Błaszkiewiczowi za udostępnienie szkoły i ojcowską opiekę, wszystkim prowadzącym zajęcia za chęć podzielenia się i altruizm, druhnom, za Wasze uśmiechy i radość z małych rzeczy, za atmosferę wspólnie stworzoną.

Czuwaj!
pwd.Sabina Maksimowicz wędr.
10WDH”Silva”

Zdjęcia: Kamila Urbanowicz

2013.01harc_zimowisko akademia detektywow1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s