„Anielski śpiew” w Zdołbunowie na Wołyniu

Zdołbunow, Wołyn, Ukraina, 13 stycznia

Już stało się dobrą tradycją, że kolejny rok harcerskie środowisko Zdołbunowskie na Wołyniu przedstawia dla rodziców i gości jasełka, które sami przygotowali…

2013.02 wolyn jaselka - 1

W tym roku zdecydowaliśmy zrobić coś innego niż zwykle. Oczywiście, głównymi personażami była Święta Rodzina, ale… tym razem aniołowie były też w głównych rolach. Tak, 13 stycznia 2013 roku zabrzmiały jasełka pod tytułem     „ Anielski śpiew” w ścianach Rejonowego Domu Kultury.

Przygotowanie zajęło nam miesiąc czasu, nawet więcej, ale jak przyjemnie było widzieć uśmiechnięte twarze rodziców, którzy byli poprostu dumni z tego, że ich dzieci promują tak ważne wydarzenie ludzkości – wydarzenie, z którego zaczęła się nasza wiara chrześcijańska.

„ Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje,

I jako słońce niebo jaśnieje.”

Tak zaczynała się kolęda, z której rozpoczęliśmy naszą inczenizację. Na tle aniołów odbywały się scenki z życia Pasterzów, Heroda z Dworzaninem i Wróżbitą, Mędrcami i o Świętej Rodzinie. Ważną rolę odegrywał i Archanioł. Nie można  ominąć i scenę ze Złym duchem i Śmiercią, ktorzy jak zawsze walczą o Heroda, do kogo należeć bedzie.  Między fragmentami jasełek chór aniołów śpiewał tematyczne kolędy, co doprowadzały obecnych do nastepnej sceny.

„ Anioł pasterzom mówił”

„ Słyszę z nieba muzykę i anielskie pieśni”

„ Rozkwitła nam się lilia”

„ Kiedy król Herod królował”

„ Królu anielski, Panie niebieski”

„ Pójdźmy wszyscy do stajenki”

„ Dzisiaj w Betlejem”

„ Lulajże, Jezuniu”

Oto kolędy, co usłyszeli wszyscy pod czas jasełek. Były to nowe, zarówno jak i troche zapomniane stare kolędy.

Przekonujemy się już nie pierwszy raz, że jest potrzebne tyle wysiłku, żeby później ludzi dowiedzieli się, co działo się w tą świętą noc, a razem z tym, żeby dzieci otworzyli w sobie talent aktorski.

Dziękujemy wszystkim za obecność i podtrzymywanie harcerzy i zuchów w sali widowiskowej, harcerzom z Równego, którzy przybyli do nas na występ, a także pani organistce, która przygotowała aniołów do godnego śpiewu.

Dh. Wiktoria Radica

(Foto dh. phm. Aleksander Radica HO)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s