Kaziukowo-skautowe Wilno

Wilno, 1 – 3 marca 2013

Wilno zwabia. Wilno przyciąga. Wilno olśniewa i na zawsze zostaje w marzeniach. To udowodnione. Już po raz drugi w Wilnie, w dniach 1-3 marca, gościli skauci i harcerze z całej Europy na spotkaniu Scout Net 2013.

2013.03 Scout Net


Scout Net jest międzynarodową niezależną platformą wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów wśród skautów i harcerzy z różnych organizacji Europy. Spotkanie jest organizowane raz na rok, tradycyjnie w pierwszy weekend marca. I w tym roku zgromadziło ponad 80 skautów, harcerzy starszych i instruktorów z Litwy, Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Łotwy i Estonii. Wielka, radosna i pogodna gromada chętnych nie tylko wspólnej zabawy, ale też zdobywania doświadczeń i umiejętności, mających bezmierną chęć uczenia się nawzajem, szukających inspiracji i możliwości współpracy.

Wilno sprawdza. Co jest lepsze? Wiedzieć, jak się wiąże 20 różnych węzłów czy potrafić zastosować przynajmniej 3 z nich w potrzebnym miejscu i we właściwym czasie? Znać setki słów w języku obcym czy umieć sformułować 5 zdań i poprosić o szklankę wody? Znać wzory z fizyki czy umieć szybko na oko zdecydować o długości liny do przejścia rzeki? Wiedza – to tylko część potoku informacji w naszym życiu. Potrzebna zostaje, a ta, z której nie korzystamy – zapomina się. Więc, jeśli choć raz zdobytą wiedzę wykorzystamy w życiu – zostanie z nami, jako doświadczenie życiowe. Skauting i harcerstwo zawsze rozpowszechniało ideje o zdobyciu różnorodnych doświadczeń, ale jakie właśnie doświadczenia są potrzebne dla nas w XXI wieku? To właśnie było podstawowym tematem tegorocznego spotkania – Skauting w XXI wieku.

Wilno daje doświadczenie. Nie było to usypiające spotkanie mądrali przy stołach i prezentacjach. Nie było też wyłącznie zabawą. Wyjście na miasto graniczyło z wyczynem. Są w cudzym państwie, w nieznajomym, choć tak uroczym, mieście. Podzieleni na kilka grup, uczestnicy Scout Net wyruszyli na miasto. I tu ich spotkała miła niespodzianka – w Wilnie odbywają się Kaziuki! Ale nie tylko się jadło smaczne cepeliny i podziwiało się wileńskie palmy wielkanocne. W drodze przez miasto spotykali ich skauci i harcerze z przeróżnymi zadaniami. A tu druhny Wioleta i Kasia wraz z Harcerskim Patrolem Medycznym z zadaniami na tematy medyczne i ratownicze, a tam dalej, w muzeum techniki, skauci litewscy z zachwycającym zwiedzaniem i wyczynami. A ponieważ każdy skaut i harcerz ma być obeznany we wszystkim, co go otacza, to i praca społeczna na nas czekała, i sprawdzian ze znajomości polityki i historii, i dyskusje na aktualne tematy były nawet bardzo gorące.

Wilno bawi. Po ciężkim, lecz bardzo bogatym w doświadczenia dniu, znów spotykamy się w szkole im. Szymona Konarskiego. Wspaniała kolacja, krótkie prezentacje i na nas czeka zabawa! Pieśni i tańce, prezentacje dań narodowych (ach, te pierogi i pasztecik z Polski!), przywiezionych z drugiego końca Europy w bardzo ciężkich plecakach, aż w końcu wszystko wieńczył nasz wspólny taniec – tradycyjny polski polonez.

Wilno żegna. I już… Znów spakowane plecaki, wypełnione pamiątkami z Kaziuków. Tak samo pełne karty pamięci naszych aparatów ze zdjęciami imprezy i nowych przyjaciół. A o ileż bardziej serca wypełnione tą radością wspólnego pobytu, wspólnych, więc tak wartościowych i ważnych doświadczeń. Już wychodzimy z tej wspaniałej, ciepłej szkoły… I dla wszystkich na pożegnanie czekolada, uśmiech pani Olgi, która nami się opiekowała przez te dni, zmęczone, ale uśmiechnięte twarze organizatorów, często słyszane jest „See You!” i jeszcze częściej „Czuwaj!”. Ale my na pewno jeszcze się spotkamy, bo…

Wilno czeka! Do następnych naszych skautowych Kaziuków!

phm. Marian Mirzojan HL
1 WDH „Trop” im. A. Małkowskiego

Organizatorzy, w imieniu wszystkich harcerzy i skautów, szczególnie pragną podziękować dla administracji szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie za możliwość pobytu tak licznych gości i wspaniałą gościnność! Dziękujemy!

Foto: Scoutnet 2013 – Uśmiech atrybutem każdego uczestnika. Fot. archiwum

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s