70 rocznica „Akcji pod Arsenałem” – Harce Zastępów Zastępowych

Wilno, 23 marca 2013

„Jeśli zapomnę o nich, ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…” – właśnie to hasłem, 23 marca,  rozpoczęły  się Harce Zastępów Zastępowych Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie z okazji 70 rocznicy „Akcji pod Arsenałem”.

2013.04 ZHPnL harc_harce2


Już o 10h w tłumach ludzi były widoczne mundury, berety,  kolorowe wiwijki – to nasi zastępowi, przyboczni bądź drużynowi maszerowali na grę zorganizowaną przez Druhnę Naczelniczkę Joannę Miulską i przez Druha Naczelnika Waldemara Dowejko.

Pogoda była niezbyt piękna, lecz dla harcerzy to nie jest przeszkoda. Dumni, z uśmiechem na twarzy i dużymi oczekiwaniami czekaliśmy na głos Naczelników. Po chwili, każdy patrolowy już miał mapę miasta i spis zadań. Jak powiedziała pewna druhna: „Teraz zobaczymy, kto zna dobrze swoje miasto.”

Ruszyliśmy do wykonania różnych zadań powiązanych z Wilnem oraz jego okolicami. Mieliśmy na to 3h. Każdy patrol posiadał swoją taktykę: jedni się podzielili na grupki, aby łatwiej było odnaleść objekty, drudzy z początku odszukali wszystkie adresy i później ruszyli, inni zaś szybko poszli do punktu  informacyjnego, aby nie tracić czasu we własnym poszukiwaniu.

Zadania były naprawdę interesujące. Musieliśmy odnaleźć pomnik, który jest symbolem stolicy Polski. Dowiedzieliśmy się, że pisarka i malarka Jurga Ivanauskaite zachwycała się kotami i w jej cześć jest pomnik.  Byliśmy także, przy pomniku „Zielonego Jabłka”, gdzie musieliśmy odnaleźć znane imiona. Nie ominęliśmy też pomników Świetego Krzysztofa- patrona Wilna i Świętego Jerzego- patrona harcerzy.

Po tak ciekawych zadaniach, zrozumieliśmy, że Wilno skrywa w sobie moc przepięknych miejsc i objektów. Mamy jeszcze dużo do zwiedzenia, może w następnym  roku na harcach zwiedzimy te objekty, których jeszcze nie znamy? Ale to będzie aż za rok!

Tegoroczni zwycięzcy mogą się cieszyć swoją mocą i jednością, którą wykazali podczas gry: III miejsce – Zastęp Zastępowych 13WDH-y  „Czarna Trzynastka”, II miejsce –  Zastęp Zastępowych 13WDH-ek „Czarna Trzynastka i I miejsce – Zastęp Zastępowych  9WDH „Viator”.

Dziękujemy Druhnie Naczelniczce i Druhowi Naczelniku za tak piękny ranek i grę, która otworzyła dla nas drzwi do wcześniej nieznanych obiejktów Wilna . Czekamy następnych Harców Zastępów Zastępowych!

„Życie bez przygód byłoby strasznie głupie-  Robert Baden-Powell.”

dh. Ewelina Molis, trop. na pr.
9 WDH „Viator”

Zdjęcia: Fot. Ania Szumakowa

2013.04 ZHPnL harc_harce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s