Skrzat Idzie w Świat – Wycieczka Ogrodnicza

Chicago, 27 kwiecień 2013

Ciepłe słoneczko wiosenne swieciło Skrzatom z Chicago w sobote, 27go kwietnia, kiedy wyruszyły po raz pierwszy na wspólną wycieczkę Gromady Żabki i Kubuś Puchatek. Ponad 50 członkow Hufca Tatry zwiedzało teren parku miejskiego North Park Village Nature Center aby zapoznać się z naturą z punktu widzenia jego opiekunów.

2013.05 Chicago Skrzaty 1


Skrzaty w wieku od czterech do siedmiu lat uczyły sie przez prawie dwa miesiące o Ogrodniku – poznawały na zbiórkach podstawy uprawiania ogrodu kwiatowego i warzywnego, i odpowiadały na pytania dotyczące produkcji żywności, skąd pochodzi i jak otrzymać własne „jedzenie” z ogrodu.

Konserwatorzy w North Park Village Nature Center przygotowali w związku z tematem bogaty program, podczas którego wyjaśniali rolę przyrody w hodowli lasu i rodzimych roślin prerii, oraz jak rośliny i zwierzęta zależą od siebie nawzajem dla ich przetrwania.

Pierwszym zadaniem Skrzatów było wycinanie szkodliwych drzew, aby nie miały niekorzystny wpływ na dorodne drzewa i ptactwo. Dzieci chętnie sięgały za sekatory i składały gałęzie wyciętych drzew na stos. Wybrane gałązki udekorowały kolorowymi wstążkami, do wykorzystania jako laski, narzędzia i zabawki.

Spacerem dowiedziały się o pałce wodnej, ktorej miękki puch Indianie Amerykańscy wykorzystywali do przewijania dzieci. Mieli okazję zerwać i skosztować dziką cebulę. Widziały tropy kojota, legowisko sarny i gniazda kanadyjskich gęsi.

Z wielkim zachwytem słuchały o dżdżownicach, dowiadując się że zwierzęta te drążą korytarze, do których wciągają części roślin i ściółkę. Ze względu na to, że przyczyniają się do zwiększenia ilości zawartego w glebie powietrza i wody, przemieszczania jej składników, a wydalane przez nie substancje również ją użyźniają, skrzaty stwierdziły ze dżdżownice w ogrodzie to bardzo przydatne, i warto zadbać aby się w nim pojawiły. Bardziej ostrożnie przygladały sie pszczołom, które zapylają większość kwiatów w ogrodach, – to że dają miód najbardziej się Skrzatom podobało.

Ogród to magiczna kraina, gdzie mali poszukiwacze przygód doświadczają świata w całej swej różnorodności. Skrzaty juz opiekują się własną rzeżuchą, fasolką i kwiatkami, a wycieczka ta, zaplanowana przez referantkę Skrzatów pwd. Beatę Więcek, napewno pobudziła ich do dalszej odkrywczej drogi w ogrodzie!

Jadzia Bogdanowicz, aspirantka

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s