Rocznica Zbrodni Katyńskiej na Wołyniu

Zdołbunow, Ukraina, 26 kwietnia 2013r.

«…Każą nam wysiadać… To już tu?…
Ten brzozowy lasek – to mój grób…
Jeszcze tylko westchnę jeden raz…
Jeszcze myśl ostatnia: Kocham Was…»

Lech Makowiecki, „Ostatni list.Katyń 1940”

2013.05 Zboldunow 2

Tak brzmiały słowa piosenki, rozpoczynającej nasze spotkanie 26 kwietnia 2013 roku. Jak co roku wspominamy kolejną rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tak i w tym roku w 73. rocznicę wszanowaliśmy pamięć o tych bohaterach na spotkaniu środowisk harcerskich Zdołbunowa i Równego wraz z rodzicami w bibliotece.

Rozpoczął nasz wieczór krótki wstęp dh.hufcowego hufca „Wołyń” Aleksandra Radicy o Katyniu i przebieg tej historii.  Później p. Oksana Kruk z KOC im. T.Czackiego wykonała  pod bandurę piosenkę Lecha Makowieckiego „Ostatni list.Katyń 1940” – list żołnierza, który pisał do swojej kochanej rodziny w ostatnie chwile przed śmiercią. Potem zaczął się pokaz filmu A. Wajdy „Katyń”.

Taki film nie można tak zwyczajnie oglądać. I widać było jak u kogoś rynęły łzy, a ktoś siebie wstrzymywał, żeby nie rozpłakać się.

„ Zostaną po nas tylko guziki” – tak mówił jeden z bohaterów filmu. Właśnie te same „guziki katyńskie” obecne harcerzy otrzymali po filmie, i zawieszając ich na mundur, one przypominają nam o tych strasznych wydarzeniach Drugiej Wojny Światowej.

Wiktoria Radica
Drużynowa 29 ZDH „Horyzont”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s