Biwak na terenie naszej przepięknej Stanicy

St Briavel’s, Anglia, 25 – 27 maja 2013

W ostatni weekend maja, na terenie stanicy harcerskiej nad rzeką Wye blisko Walii, odbyły się przed-obozowe biwaki 2 hufców: ‘Szczecin’ i ‘Warszawa’. Komendanci dwóch biwaków napisali trochę o szalonych zajęciach, nowych przeżyciach dla harcerzy i historycznym obrzędzie który się odbył…

2013.05 'Bohaterowie Polski'

W ostatnim roku druh Adrian Węsek wygrał punktację na Biwaku Hufca Szczecin jako zastępowy, w tym roku awansował na oboźnego.

Prawie cała moja Komenda miała mniej niż 18 lat. Połowę z nich było w Komendzie  po raz pierwszy, ale wszyscy doskonale się spisali. Mamy  szczęście mieć w naszym Hufcu tyle chętnej i zdolnej młodzieży. To wzór do którego każdy harcerz powinien dążyć.

Byliśmy bardzo zadowoleni że Hufiec Warszawa też  zdecydował się  biwakować na tym samym terenie. Nawiązane zostałył nowe przyjaźnie między harcerzami, a niektóre były odnowione. Wspólnie pracowaliśmy, graliśmy i rywalizowaliśmy.

Na biwaku ‘Warszawy’ byli harcerze z każdej z naszych ośmiu drużyn. U nas raczej działamy drużynami więc to bardzo rzadkie zjawisko.  Wspanialebyło widzieć tak zjednoczony, silny Hufiec –  szczególnie na terenie stanicy,  której wielu nigdy przedtem nie widziało! Oprócz kuchni i zielonej jadalni, dzieliliśmy z sąsiednim biwakiem nasz temat– ‘Bohaterowie Polski’, i każdy zastęp, jako swojego patrona, przyjął  imię wielkiego Polaka, od Stefana Czarnieckiego do Jana Pawła II. Każdy z zastępów  przygotował pokazy i okrzyki – każdy, kto był na pierwszym ognisku mógł zobaczyć jak umierali i nawet jak i się rodzili nasi bohaterowie!

Pierwszej nocy, długo po północy, zagrzmiały gwizdki  na sąsiadujących  biwakach i wszyscy harcerze ,w strojach polowach, wybiegli z namiotów (niektórzy bardziej żywo niż inni!). Ponad 50 harcerzy podkradało się przez las by zgasić ładunki wybuchowe. Następnego rana wielka gra polowa skończyła się bitwą z mąką a popułudniu 10 zastępów z obu biwaków pokazało swoje umiejętności harcerskie na biegu – m.in. strzelanie z łuku, stawianie namiotu na czas, pierwsza pomoc, musztra i nowo wymyślona gra ‘Kijo-łamo-bije’ – takiej gry nie da się opisać słowami!

Harcerstwo obecnie rozwija się wartko. Ten Biwak był nie tylko wspaniałą okazją aby poćwiczyć stawienie namiotów ale przede wszystkim aby pokazać naszym nowym chłopakom co toznaczy być harcerzem.

Wzieliśmy tę szansę…

Oczywiście, nie można nie wspomieć o przekazaniu funkcji naszemu nowemu hufcowemu, Druhowi Rysiowi Jankowskiemu.On zainspirował już wiele młodzieży i jestem pewien, że będzie inspirować jeszcze wielu harcerzy….

Gratulacje dla zwycięskich zastępów: Jan Paweł (zastępowy Chihab Moussa) biwaku ‚Warszawy’, i Skłodowska-Curie (zastępowy Simian Biel) z biwaku ‚Szczecina’.

Każdy wrócił wymęczony ale z uśmiechem na twarzy, gotowy na następna akcje!

Do zobaczenia na obozie!

Czuwaj!

Pwd Robert Chomnicki
Komendant biwaku hufca ‘Szczecin’                                 

Phm Janek Lasocki
Komendant biwaku hufca ‘Warszawa’

www.hufiecwarszawa.org.uk
http://bristolharcerstwo.com/

2 myśli na temat “Biwak na terenie naszej przepięknej Stanicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s