Afrykańskie przygody ze Stasiem i Nel – kolonia w Pensylwanii

Doylestown, PA, USA, 29 czerwca 2013

W sobotę, 29 czerwca w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, PA  po raz 47 rozpoczęła się wakacyjna przygoda na zuchowej kolonii dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat ze stanów New York, New Jersey, Pensylwania i Maryland.

2013.07 USA Kolonia Stas i Nel - Tradycyjnie wspólne zdjęcie na schodach Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej

Tematem tegorocznej kolonii oraz sprawnością, którą zuchy zdobywały był „Staś i Nel”, co oznaczało, że Amerykańska Częstochowa na okres dwóch tygodni zamieniła się w afrykańską pustynię i nabrzeża Nilu, a koloniści przeżywali przygody bohaterów z powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

Tematy kolonii powtarzają się co kilka lub kilkanaście lat. Poprzednim razem Staś i Nel gościli w tym miejscu w lipcu 2004 roku. Dzieci będące wtedy zuchami tym razem już jako młodzież harcerska powrócili by pełnić obowiązki opiekuńcze. Przykładami  tego są między innymi oboźna, druhna Ola Krużel i oboźny, druh Krzysiu Żuk . Oni przeżywali  te przygody po raz drugi, tylko tym razem z innej perspektywy. Wykorzystując dziecięce doświadczenia mogli lepiej zrozumieć swoich podopiecznych, a znajomość tematu pozwoliła im na lepsze prowadzenie ciekawych gier oraz wspólną, doskonałą zabawę. Wiele instruktorek i instruktorów również swoje stopnie wtajemniczenia rozpoczynało na częstochowskich koloniach u ojców Paulinów. Komendantka kolonii pwd. Marta Biesaga, Referentka Zuchów phm. Zosia Świątek, pwd. Ela Świątkowska,  spec od prac artystycznych, i instruktor Buc Syski, majsterklepka, byli uczestnikami tej samej kolonijnej przygody w roku 1992. Takich przykładów wśród młodzieży harcerskiej i kadry instruktorskiej jest o wiele więcej i ma to ogromne znaczenie w harcerskiej rodzinie, która z pokolenia na pokolenie przekazuje tradycyjne polskie wartości i nieprzerwanie kształci dzieci i młodzież.

2013.07 USA Kolonia Stas i Nel - Obsada kolonii na Balu pod Baobabem

Dni na kolonii przebiegały według ułożonego wcześniej programu i tylko czasami ulewne deszcze zmuszały do drobnych zmian.  Wśród zajęć regularnie powtarzających się były zbiórki sprawnościowe, na których odgrywane były sceny z przygód Stasia i Nel. Z pewnością bardzo widowiskową sceną w której wszyscy brali udział był bazar arabski, na którym można było spotkać szejka z czterema żonami oraz skosztować chałwę, bakławę , ciasteczka z orzechami i migdałami oraz suszone owoce. Ulubione przez wszystkich były zajęcia na basenie, przeprowadzane pod fachowym okiem trzech ratowników. Wielką  radość sprawiała dzieciom nauka  nowych piosenek takich jak „Jambo” , „Allunde Allunde”, „Whim Awe”, afrykańskich tańców i pląsów: „Pawiany”, „Podaj banany” i nowych okrzyków np. „Tina Singu”, „Yancig, Yancig” . Każdego dnia po kolacji dzieci bawiły się w wesołe gry i zabawy na kominku. Najczęściej odbywało się to w miejscu, gdzie stoi zbudowany przez instruktorów druha Łukasza i Stefana i z pomocą młodych drużynowych, naturalnych rozmiarów słoń King oraz afrykańska chatka przypominająca skalną kryjówkę, a wykonana przez druha Buca.

Atrakcją pierwszego tygodnia kolonii był bieg na przeżycie w trudnych warunkach afrykańskich, po którym zuchy zostały oficjalnie przyjęte na kolonię i otrzymały pustynne kaski, oraz  „Bal pod Wielkim Baobabem”, na który licznie przybyły zwierzątka z dżungli. Była papuga i goryl, mnóstwo pasiastych tygrysów i zebr, pocętkowane lamparty i gepardy, żyrafy i wiele innych dzikich istot. Wśród ludności pojawiły się przepiękne afrykańskie i arabskie księżniczki, kacyki wiosek i książęta różnych państw, podróżnicy, arabowie w turbanach i groźni Beduini. Był oczywiście Staś i  Nel oraz derwisze i Murzynki. Pracowity tydzień zakończył się pokazowym kominkiem dla rodziców. Zuchy wystąpiły we własnoręcznie wykonanych strojach afrykańskich, dużo śpiewały, nawet w języku Swahili i tańczyły tańce afrykańskie. Za wytrwałość i dzielność każdy zuch otrzymał w darze ręcznie wykonany przez artystę z Afryki AMULET. Miał on za zadanie bronić zuchów od „złego Mzimu”, natomiast kapelan phm. Ojciec Bartłomiej Marciniak codzienną Mszą Św. zapewniał opiekę naszego Stwórcy. Na początku drugiego tygodnia odbyła się wycieczka do ZOO w Filadelfii, a z czwartku na piątek noc pod gwiazdami w czasie której koloniści mogli poczuć się jak prawdziwi wędrownicy  „Safari” śpiąc pod gołym niebem na zielonych łąkach wokół Sanktuarium. Był też bieg na gwiazdki, piesza wycieczka nad pobliski zalew „Galena”, oraz wielki spektakl kolonijny na zakończenie kolonii.

Do wzruszających momentów kolonii można zaliczyć wizytę hm. Jadwigi Kawy, która przez dziesiątki lat pracowała z dziećmi, a teraz po dłuższej chorobie przyjechała na kolonię spotkać się z zuchami, a także smutne chwile zapalenia świec i złożenia bukietu kwiatów na grobie hm. Heleny Boguniewicz, założycielki kolonii, która zmarła w zeszłym roku po ciężkim wypadku samochodowym powracając do domu z 46-tej kolonii.

W sobotę, 13 lipca w Amerykańskiej Częstochowie zakończyła się 47 kolonia zuchowa Hufca Harcerek „Podhale”. Na malowniczo położonych terenach należących do Ojców Paulinów przez dwa tygodnie odpoczywało, bawiło i modliło się 113 zuchów, około 30-stu harcerek i harcerzy oraz grono instruktorskie, w sumie ponad 160 osób. Zuchy swoje wspaniałe przygody i kolonijne doświadczenie zawdzięczają organizatorom kolonii i młodzieży. Wszyscy pracowali bezinteresownie i za to należą im się ogromne brawa .  Trzeba także wyrazić podziękowania licznym sponsorom tej letniej akcji – Unii Kredytowej, Atlas Bank, PNA, i biznesom takim jak Syrena, Greenhouse i innym. Już w dniu dzisiejszym Hufiec „Podhale” zaprasza na kolonię za rok, której tematem i sprawnością będzie „Polska Walcząca”, na pamiątkę 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego.

Czuwaj!

Maria Bielska, hm.                                                                                                           
Aspirantka Beata Krużel

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/afrykanskie-przygody-ze-stasiem-i-nel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s