„Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” – Betlejemskie Światło Pokoju

Wilno, Litwa, 17 grudnia 2013

Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz skauci litewscy sprowadzają na Litwę Betlejemskie Światło Pokoju. We wtorek, 17 grudnia, Światło Pokoju zostało przekazane przez harcerzy z Suwałk, ze Związku Harcerstwa Polskiego, na przejściu granicznym w Budzisku.

2014.01 ZHPnL harc_swiatlo2

Tegoroczne hasło akcji brzmi „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!”. Nawołuje ono do stania się lepszym, do pracy nad sobą. Przecież każdy z nas posiada w sobie dobro, którym warto się dzielić z innymi ludźmi. Właśnie ta akcja Betlejemskiego Światła Pokoju uczy nas, aby się otworzyć na innego człowieka, aby obdarzyć inną osobę nie tylko czynem, ale też słowem i uśmiechem, ofiarować mu również swój czas.

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje do nas z Betlejem, gdzie od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia Chrystusa zapalił je 12-letni Michael Weixlbaumer z Górnej Austrii w końcu listopada. Natomiast w tym tygodniu Światło to wędruje po całej Litwie. We wtorek mieszkańcy Wilna mieli okazję odpalić je sobie w kościele św. Kazimierza, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Natomiast dziś, 19 grudnia, Światło wędruje pociągiem w kierunku Kłaipedy i Turmont, zostanie również przekazane dla Ambasadora RP w Wilnie Jarosława Czubińskiego, mer rej. wileńskiego Marii Rekść, załodze Radia „Znad Wilii“, redakcji „Kuriera Wileńskiego“ oraz administracji Domu Kultury Polskiej. 20 grudnia otrzyma je mer miasta Wilna Artūras Zuokas. 22 grudnia harcerze i harcerki będą rozdawać Światło w większości kościołów Wileńszczyzny po Mszach św. W przededniu Wigilii 23 grudnia Światło zostanie również przekazane dla Prezydent Litwy Dali Grybauskaitė oraz do Sejmu RL. Betlejemskie Światło Pokoju, jako symbol nadziei  i ciepła, dotrze także do miejsc, które tak bardzo potrzebują tej nadziei, m.in. do szpitala w Santaryszkach, do Hospicjum im. Bł. Michała Sopoćko, jak też do więzienia na Łukiszkach. Z Litwy Światło powędruje dalej na Łotwę, a stamtąd do Estonii.

2014.01 ZHPnL harc_swiatlo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s