30 lecie szczepów w Scarborough

Scarborough, Ontario, Kanada, 3 listopada 2013

W tym roku harcerze i harcerki z Szczepów Zorza i Warszawa obchodzą 30 rocznicę założenia szeregów harcerskich w Scarborough. W dniu 3go listopada, przyjechało do parafii Matki Bożej Królowej Polski około 75 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów z róznych Szczepów aby uczcić naszą rocznicę.

2014.01 Scarborough 30lecie 5

 
Program rozpoczą się uroczystą Msze Św., która była zbogacona sztandarami i podczas której śpiewali i grali na gitarach wędrownicy i  wędrowniczki. Po Mszy Św. były grupowe zdjęcia i czas na obejrzenie wystawy określające naszą piękną historię zdjęciami, ozdobami i opowieściami. Drugi część programu obejmował kominek na którym witani byli ważne goście jak np. przełożeni Okręgu Kanada, weterani i inicjatorowie naszych szeregów i podczas którego piosenkami, gawędami i pokazami przedstawiony był dzieje naszych Szczepów. Po kominku KPH Scarborough przygytował pyszny gorący obiad i ciasta na poczęstunek.

Na koniec obchodów rozdana była odznaka jubileuszowa z okazji naszej 30tej rocznicy. Oznaka ta była originalnie zaprojektowana na nasz srebrny jubileusz (25 lecie) i jest zaprojektowana z tego powodu na srebrnym murowanym tle, co zmieni się na złoty kolor kiedy będziemy obchodzić nasz złoty jubileusz (50 lecie). Mór i kotwica symbolizują tożsamość Szczepu Warszawa, które jest mocno związana z duchem powstańczym bohaterów Szarych Szeregów, natomiast brzask niebiesko-zielono-zółty symbolizuje nazwe naszego siostrzannego Szczepu Zorza – symbole które są reprezentowane na naszych sztandarach.

Zaprojektowany w 2008 r. przez phm. Adama Kochanskiego

2014.01 Scarborough Odznaka

30 lat temu na potrzebę emigracji wiele młodzych polskich rodzin przybył do Scarborough ks. Hm. Zbigniew Olbryś, aby duchowo i społecznie zjednoczyć polaków w naszym środowisku. Założył więc polską parafię i został pierwszym proboszczem parafi Matki Bożej Królowej Polski. Tymczasowo, z pomocą wielu instruktorów i instruktorek, między innymi Hm. Zofia i śp. Hm. Kazimierz Stohandel, ks. Olbryś także założył szeregi harcerskie i został pierwszym Szczepowym Szczepu Warszawa. Z powodu zdrowia nie mogli być obecni na naszych obchodach, natomiast były obecne inicjatorki Hm. Ewa Mahut i Hm. Zofia Podkowińska, która przemówiła piękną gawędę porównając historię powstającej jednostki do dojrzającego się drzewo i jak wewnętrzne i zewnętrzne żródła mają wielki wpływ na rozwinięcie szeregów harcerskich. Byli takze obecni na sali przesli szczepowi i szczepowe, ktorze włożyli wielu czasu i serca w rozwinięciu jednostek harcerskich w Scarborough.

Ponieważ nasze obchody były w okresie Dniu Zadusznych, na początek Mszy  Sw. nastąpił obrzęd gdzie skrzat rozpalił znicz dedykowany patronowi harcerskiemu śp. błogosławionemu ks. phm. Stefanowi Frelichowskiemu z okazji 100 letnią rocznićę jego życia. Kominek także był rozpoczęty obrzędem gdy jeden skrzat, zuch, harcerz/harcerka oraz wędrownik/wędrowniczka rozpalili świece, symbolizując duch który był rozpalony 30 lat temu i do dziś dnia jasno pali się w Scarborough.

Na ogół program dnia był udany i dużo ludzi cieszyli się naszymi obchodami. Fajnie było zobaczyć byłych instruktorów i sympatyków naszych Szczepów i wspominać o przygód i wydarzeniach harcerskich jak np. obozy, zloty, wycieczki itp. A nawet fajniej było zobaczyć tyle obecnych instruktorów i sympatyków naszych szeregów a szczególnie przyjaciele i młodzierz harcerska z innych Szczepów jak Dunajec, Wisła, Kaszuby, Wieliczka, Wigry, Bałtyk, Szarotki i Zarzewie. Dziękujemy wszystkim bardzo za przybycie na naszą uroczystość i szczególnie dziekujemy tym osobom, którzy przyczynili się naszym Szczepom przygotowując te obchody.

Z harcerskim pozdrowieniem, Czuwaj!

Pwd. Adrian Kania
p.o. Szczepowy Szczepu Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s