Obóz „Podhale” w Australii

Wonga Park, Victoria, Australia, 2 – 12 styczeń 2014

W czwartek 2-go stycznia, przyjechali harcerze, harcerki z drużyn w Essendon i Rowville, instruktorzy wraz z członkami KPH na teren Clifford Park Scout Activity Centre w Wonga Park, Victoria, na 10 dni wspólnego obozowania jako Hufce „Podhale”. Już od kilku lat nie mieliśmy własnego obozu, więc była fantastyczna okazja by wszyscy lepiej się poznali, lepiej poznali historie naszych hufców, ale i także lepiej poznać życie, tradycje i kulturę górali Podhalańskich oraz głęboką historie harcerstwa na Podhalu.

SONY DSC

Po oficjalnym otwarciu w piątek rano, biorąc ze sobą hasło obozowe ‘zdobywamy Podhalańskie szczyty’, harcerze z podobozu „Giewont” z komendantem Dh Danielem Maciułą i oboźnym dh Mateuszem Karczmarczukiem na czele, wyruszyli na całodniowy spacer po okolicy zdobywając górkę ‘Mt Lofty’. Podczas tego spaceru mieli różne zajęcia harcerskie i kulturalne.

Międzyczasie, harcerki, pod opieka komendantki Dhn Danieli Paszkiewicz i oboźnej dhn Natalii Maciuła, dzielnie (z małą pomocą druha Adama) postawili swoja bramę do podobozu „Szarotki”, i ukończyli różne pracy pionierskie potrzebne w obozie.

Wieczorem, dojechała do nas Komendantka Chorągwi Dhn Veronica Więckowska Hm. by spędzić trochę czasu razem z nami na naszym obozie w Melbourne i zobaczyć jak dobrze działają nasze harcerki.

Sobota była też pełna ruchu, gdy był czas żeby harcerze zbudowali swoja bramę i pokazać swoje umiejętności pionierskie. Harcerki w tym czasie miały zajęcia śpiewu, budowania i malowania ‘billli carts’.

Pierwsze dni minęły szybko, bo już była niedziela, i odwiedzili nas rodzice i znajomi oraz dojechały do nas zuchy na swoja tygodniowa kolonie „Za Górami, Za Lasami”. Komendantka Dhn Sylwia Kutypa z pomocnikami Dhn Kaja Strzalka i Dh Adam Paszkiewicz przywitali ich śpiewem i tańcem góralskim przy rzece „Dunajec”.

Odwiedził nas w ten dzień Komendant Chorągwi Dh Rysiek Jarek pHm (wraz z córeczką). Przyjechał do nas także nasz kapelan Ks. Wiesław Słowik Hm odprawić nam msze świętą. Po mszy mieliśmy defiladę i grupowe zdjęcie. Ognisko miało się odbyć na polu, ale z powodu niespodziewanej wichury uciekliśmy do naszej jadalni tzw. ‘Karczma’.

Następny tydzień dla wszystkich były pełne przeróżnych zajęć. Harcerki śpiewały, tańcowały, malowały, budowały tratwy, wspinały się na ‘commando course’, oraz zajęcia poznawając Podhale. Harcerze także śpiewali i tańcowali, chodzili z rana na ryby (jakoś nic nam nie wyłowili), mieli dyskusje na wiele tematów z odwiedzającymi instruktorami. Zuchy majsterkowły, uczyli się tańca góralskiego. We wtorek, zamiast wyjeżdżać na wycieczkę, wszyscy harcerze, harcerki oraz zuchy uczestniczyły w organizowanych zajęciach dostępnych nam na terenie; łucznictwo, ‘abseiling’ i ‘crate stacking’.

Każdego wieczoru harcerki i harcerze kończyli dzień śpiewając przy ognisku, słyszeli gawędy i opowieści o góralach, o wspomnieniach, przeżyciach i historii w Hufców „Podhale”. Zuchy mieli swoje osobne kominki gdzie się bawili, śpiewali i słuchali legend i bajek góralskich.

W sobotę zakończyliśmy nasze góralskie obozowanie mszą świętą odprawiona przez Ks. Słowika i wielką pyszną ucztą góralską! Podczas uczty wystąpiły zuchy z tańcem góralskim, którego się nauczyli. Harcerki i harcerze wystąpiły z tańcami z regionu małopolskiego – Krakowiak, Nowy Sącz, i Góralski. Nawet nasze wspaniałe KPH brali udział i przedstawili nam piosenkę. Zakończyli wieczór Instruktorki i Instruktorzy z pieśnią „Wiązanka Góralska”. Myślimy że wszyscy się dobrze bawili i będą ten wieczór wspominać!

Komenda obozu chciałaby podziękować wszystkim którzy działali na obozie, którzy nas odwiedzili i którzy nam pomagali podczas obozu. Obóz by się nie odbył bez komendantów i oboźnych harcerzy, harcerek i zuchów. Wiele godzin pracy włożyli w przyszykowaniu zajęć, gier i zabaw. Komendantom Chorągwi Dhn Veronice i Dh Ryśkowi za odwiedziny i mile spędzony czas. Druhnie Krysi Paszkiewicz  za jej pomoc w przyszykowaniu kostiumów dla zuchów i harcerek. Druhnie Edycie naszej sekretarce i skarbniczce obozu. Duże podziękowania Druhny Karinie Katsipodas pHm za wspaniały menu przygotowane dla tak dużej grupy głodnej młodzieży, za jej pomoc w organizowaniu tego obozu i  jej rady podczas tych 10 dni. Ostanie podziękowania należą naszej Komendantce Całości druhny Basii Janus, za jej opiekę i troskę nad wszystkim.

Zapraszamy wszystkich na nasze otwarcie roku Harcerskiego który się odbędzie na Polanie w Healesville 16 Lutego 2014.

Czuwaj!

Irena Kutypa pwd
Oboźna Calosci
Obóz „Podhale”

Góralski taniec

Krakowski taniec

i KPH pospiewali tez…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s