W intencji założycieli Harcerstwa Polskiego

Bristol, Anglia, 12 stycznia 2014

15-go stycznia wypadła rocznica śmierci założycieli harcerstwa Olgi i Andrzej Małkowskich.

2014.01 Bristol rocznica Malkowskich - 2

Druhna Olga – Pierwsza Polska Skautka, Harcmistrzyni Rzeczypospolitej, Przewodnicząca Naczelnego Komitetu Harcerskiego w Wielkiej Brytanii na całe 5 lat II-giej Wojny Swiatowej – odeszła na Wieczną Wartę dnia 15.1.1979r. w Zakopanem. Miała 91 lat.

Druh Andrzej – Pierwszy Skaut Polski, Założyciel ruchu harcerskiego w Polsce i za granicą, autor i redaktor pierwszych książek i pism skautowych i harcerskich, oficer Armii Kanadyjskiej i Błękitnej Armii gen. Hallera walczący na Zachodnim Froncie w pierwszej wojnie światowej, która wybuchła sto lat temu – zginął w katastrofie morskiej podczas misji wojskowej w nocy 15.1.1919. Miał 31 lat.

Grób Druhny Oleńki oraz symboliczny pomnik Ich Obojga znajduje się w Zakopanem na głównym cmentarzu, dziś odwiedzany przez jednostki harcerskie z całej Polski i zza granicy. Gimnazjum nr. 1 w Zakopanem, prawie na przeciwko cmentarza, nosi imię Olgi i Andrzeja, nadane w r. 2006 w obecności druhny phm. Krystyny Małkowskiej oraz druha hm. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Jego żony, druhny Karoliny. W świetlicy szkoły można zwiedzić Muzeum Harcerstwa im. Olgi i Andrzeja Małkowskich.

Druh Andrzej i Druhna Olga mieli jednego syna – naszej Druhny Krystyny Małkowskiej Ojca, Lutyka Andrzeja Małkowskiego. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, w II Wojnie Swiatowej zapisał się do Drugiego Korpusu gen. Andersa i walczył pod Monte Cassino w r. 1944. I tak się znalazł w Anglii po wojnie, jak wielu tutejszych weteranów.

Dlatego w Bristol, dnia 12-go stycznia 2014r. została odprawiona w parafialnym Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej po raz drugi z kolei msza święta za spokój dusz Andrzeja Małkowskiego /1888-1919/ i Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej /1888-1979/. Odprawiał ją ks. Stanisław Łabda, ksiądz parafialny w Bristolu. Msza święta również była poświęcona modlitewnym dziękczynieniem za cały pierwszy rok troskliwej opieki nad parafią ks. Stanisława.

Na zaproszenie Druhny Krystyny, przybyli na mszę świętą ze swoimi proporczykami i totemami wszystkie jednostki harcerskie w Bristolu: harcerze 4DH im. Romualda Traugutta, harcerki 35DH im. Aleksandry Piłsudskiej, zuchy hufca “Pomorze” – Krasnoludki, zuchy hufca “Szczecin” – Swistaki, oraz instruktorzy i instruktorki Bristolu i KPH.

Artykuł oryginalnie ze strony harcerstwa w Bristol:
W intencji założycieli Harcerstwa Polskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s