Dzień Myśli Braterskiej w New Jersey

Clark, New Jersey, USA, 23 lutego 2014

W niedziele, 23-go lutego harcerska brać ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych uroczyście obchodziła Dzień Myśli Braterskiej…

2014.03 DMB w NJ - 1

Jest to wielkie święto harcerskie, które przypada w rocznicę urodzenia Lord Baden- Powella, założyciela skautingu. Co roku z tej okazji harcerstwo na wschodnim wybrzeżu spotyka się w innym ośrodku. Tym razem, zjazd ponad 250 harcerek, harcerzy, starszej młodzieży wędrowniczej, instruktorek Hufca żeńskiego “Podhale”, instruktorów z Hufca męskiego ‘Warmia” oraz licznej grupy rodziców miał miejsce w gościnnej Fundacji Kulturalnej w Clark, New Jersey.

Uroczysty raport jednostek ze stanów Massachusetts, Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylwanii i Maryland, został złożony Hufcowej phm. Ani Kulakowskiej i Hufcowemu phm. Adamowi Horelikowi. W pierwszy punkcie prawa harcerskiego są słowa: „harcerka/harcerz służy Bogu…”, dlatego też świętowanie rozpoczęło się Mszą św., którą odprawił Ks. Bronisław Wielgus z kościoła Św. Wojciecha z Elizabeth, NJ.

Po mszy druhna Jola Nowacka odczytała list Ojca phm. Bartłomieja Marciniaka z Amerykańskiej Częstochowy, Kapelana Chorągwi Harcerzy, który nie mógł przybyć na uroczystości, ale w swoim liście pozdrowił zebranych i przypomniał słowa Baden- Powella:  ”Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie… Płoną ogniska w świecie. Czy wszyscy to już wiecie? Że nowa miłość zmieni „Stare” oblicze Ziemi. Czuwajcie! Od siebie się zaczyna. Ta droga jest jedyna”.

Koło Przyjaciół Harcerstwa przy Fundacji przygotowało dla wszystkich wspaniały obiad, na którym nie zabrakło polskich pierogów, ciasta i owoców. Następnie odbyły się zajęcia i ćwiczenia dla młodszej i starszej młodzieży. Tego dnia nawet pogoda sprzyjała harcerstwu, dzięki której część gier i harców odbyło się pod rozgrzanym przez słońce niebem. W tym czasie, gdy młodzież świetnie się bawiła, grono instruktorskie miało okazję spotkać się z miłym gościem, specjalnie zaproszonym na tę coroczną uroczystość. Hm. Mateusz Stąsiek, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w NY, przybył wraz z małżonką Ewą, córeczką oraz znajomą instruktorką dhną Julią z Krakowa. Podczas roku Harcerstwo pracuje osobno w swoich ośrodkach, a spotyka się razem tylko trzy razy do roku – na Dniu Myśli, na trzydniowym Biwaku Majowym oraz na akcjach letnich. Harcmistrz/Konsul miał okazję zobaczyć szeregi harcerskie zwykle rozproszone po parafiach i skupiskach Polonii oraz odnowić znajomości zawarte z przedstawicielami ZHP.

Na zakończenie dnia odbył się wspólny kominek pełen wesołych pokazów, piosenek, zabaw i tańców, przy dźwiękach gitar. Była również tradycyjna gawęda, tym razem opowiedziana przez Druha Hufcowego, podczas której przypomniał wszystkim, że harcerstwo to jedna wielka rodzina, siostry i bracia na całym świecie, a Dzień Myśli jest wspaniałą okazją, na spotkanie z przyjaciółmi, na zawarcie nowych przyjaźni, a nawet na zapoznanie się z przyszłą żoną lub mężem, czego przykładem jest wiele harcerskich rodzin. Na pożegnanie dnia, wszyscy stojąc w kręgu i trzymając się za ręce odśpiewali harcerską piosenkę „Idzie noc”.

Druhna Harcmistrzyni Krystyna Kajkowska-Merrick, Komendantka Chorągwi Harcerek w Stanach Zjednoczonych napisała list z pozdrowieniami do harcerek i instruktorek z okazji Dnia Mysli Braterskiej. Rozpoczęła go słowami: „Skautowy Znak naszym drogowskazem…..na życiowe drogi”. Dodała również cytat Adama Mickiewicza: „zestrzelmy myśli w jedno ognisko i w jedno ognisko duchy…” oraz życzenia: „przesyłam serdeczne myśli przyjaźni harcerskiej, którą dzielimy „od lat najmłodszych do późnej siwizny”. Niech nam rozjaśniają naszą przyszłość i nadal rozgrzewają nasze serca do służby, Bogu, Polsce i bliźnim”.

Maria Bielski,hm.                                                                                                                                                        
Beata Krużel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s