Obóz “Colosseum” harcerzy 12ki z Scarborough

Kotkajarve, Huntsville, Ontario, Kanada, 5-19go lipca, 2014 r.

Daleko od naszej siedziby w Scarborough i Vaughan, zorganizowaliśmy obóz 12 D.H. na terenie Kotkajarve, na południe od Huntsville, ON. Pierwszy raz obozowaliśmy na tym terenie i było bardzo przyjemnie zapoznać się z Estończykami z Toronto Estonian Scouting Sponsors Association…

2014.08 Kanada Oboz Colosseum 2

Teren ma 400 akrów rozmiatego lasu, skalistych gór i dzikich zwierząt. Naj ważniejsze, po środku ma piękne, czyste jezioro z rybami t.zw. „Kotkajarve:”, co znaczy Jezioro (jarve) Orła (Kotka). Największą zaletą tego terenu jest wyjątkowa cisza i spokój i poczucie jedności z przyrodą. Warunki obozowe były trudne, bo wszystko działało na zasadach polowych, jak n.p. teren był 10 minut wędrówki od najbliższego samochodu i budynku, więc harcerze nauczyli się wartości wody i żywności. Na terenie także mieli kanu i saunę.

 

Tematem obozu był „Colosseum”. Nacisk był na sposoby życia i środki ekonomiczne w czasach Cezara. Codziennie odbyły się 3 obrzędy/zajęcia tematowe;

I.            Colosseum: Zbudowaliśmy małe Colosseum/arenę, na którym zastępy współzawodniczyły. Konkursy były różne sprawdzając fizyczne, techniczne, i intelektualne zaradności, jak n.p. zastępy spedziły parę godzin budując rydwany, na których mieli wyścigi i walki.

II.            Rzymski Rynek: Każdy członek zastępu wybrał specjalizacje (dyplomata, kowal, budowlaniec, rolnik, rybak, aptekarz) i każda specjalizacja miała dane obowiązki do wykonania. Kiedy wykonywali swoje obowiązki to otrzymywali opłatę srebrna lub złota, jak n.p. aptekarzy parzyli herbatę z drzew iglastych, a kowale robili zbroje z drewna. Przychodził kupiec (członek komendy), żeby stymulować ekonomie przez kupowanie rzeczy od Rzymianów. Na dodatek, codzienne był jakiś scenariusz, jak n.p. famine, czy wojna.

III.            Rzymska Rada: Każdy harcerz nakładał toge oraz koronnę laurową przed obrzędem. Zastępy przemaszerowały do miejsca rady, gdzie czekał senator Cezara, który ogłaszał wyniki Colosseum oraz scenariusze Rynka. Dyplomaci (zastępowi) przekazywali wyniki swojej ekonomii oraz pieniądze senatorowi. Na końcu, każdy Rzymianin tajnie głosował na najlepszego harcerza tamtego dnia i z głosów byli dwóch flagowych wybrano na następny dzień.

 

W pierwszym tygodniu odbyła się wycieczka do dwóch miejsc w Huntsville i Bracebridge. W Huntsville jest Muskoka Heritage Place, gdzie zorganizowali dla nas program podczas którego uczestniczyliśmy w lekcji szkolnej od 19go wieku, zobaczyliśmy jak pracuje kowal, zrobiliśmy świece z wosku, upiekliśmy ciastka, zapoznaliśmy się ze zwierzętami i na końcu jeździliśmy na lokomotywie. Miejsce było bardzo ciekawe i interaktywnie dla harcerzy. W Bracebridge jest Sportsplex Recreation Centre, w którym łaziliśmy na skałkach (4 ściany ponad 30 stóp) z zawodowymi instruktorami, a póżniej przeprowadzili dla nas zajęcia współpracy na kursie przeszkód liniowych.

Podczas środkowego weekendu pojechaliśmy na biwak z noclegiem do Kaszuby koło Barry’s Bay. W sobotę przemaszerowaliśmy na wspólne ognisko Akcji Letniej, przed którym był obrzęd przy pomniku Szarych Szeregów, aby uczcić 70 rocznicę Powstania Warszawskiego. W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Kapliczce pod Sosnami po czym był obrzęd z relikwią śp. bł. Phm. Wincenta Frelichowskiego. W drugim tygodniu mieliśmy zajęcie terenoznawcy. Harcerze otrzymali mapę terenu z satelity i używając kompas, patrole musieli dostać się ‘bushwhacking’ do jeziora, z którego skakali z wysokiej skały do wody.

 

Więcej zdjęć i filmów z obozu na stronie: https://plus.google.com/photos/103755124279341455688/albums/6040172460201317713?authkey=CI3wrvPYnI-uOw

 

Czuwaj!

Pwd. Adrian Kania
Komendant Obozu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s