Dzieje ZHPnL: Historia Czarnej Trzynastki Wileńskiej od 1989 roku

„Niech o Trzynastce w koło pieśń rozbrzmiewa,
Trzynastakami czujemy się w głąb serc…“   

 

Rozpoczynąjąc ten artykuł od słów z hymnu Czarnej Trzynastki Wileńskiej przedwojennej opiszę dalszy ciąg historii naszej drużyny. Króciutko przypomnę jak powstała Czarna Trzynastka przedwojenna…

2014.08_harc_trzynastka


Młody oficer Józef Grzesiak „Czarny“ już w 1918 roku w Krakowie założył Krakowską Czarna Trzynastkę, ale po wojnie pozostał w Wilnie i tutaj ze swymi przyjaciółmi zakłada legendarną Czarną Trzynastkę Wileńską, która była słynna nie tylko w Wilnie ale i w całej zaborowej Polsce.

Żona Józefa, Maria Grzesiakowa w 1934 roku założyła żeńska Czarną Trzynastkę Wiłeńską. Słynęła prawdziwą postawą harcerską, duchem patriotyzmu i miłością ku Bogu. Ale jak rozpoczęła się wojna słynna Czarna Trzynastka Wileńska zginęła i dzięki druhnie Edycie Maksymowicz, Czarna Trzynastka Wileńska w 1989 roku 27 września zaczęła istnieć  i odradzać  tradycje dziarskiego ducha Trzynastki. W tym samy roku druhna Edyta złożyła przyrzeczenie harcerskie na górze Trzech Krzyży w Wilnie i rozpoczynała pracę w drużynie. Po druhnie Edycie Maksymowicz, funkcję drużynowej przejmuje druhna Edyta Kononowicz – młoda dziewczyna, która organizowała obozy, pierwsze kursy samarytanki, organizowała konkursy wiązania czarnych getrów do mundurów, odradzała dalej tradycje drużyny.

W 1994 roku druhna Edyta Kononowicz przekazała drużynę dla druhny Reginy Danowskiej, która funkcję pełniła najdłużej. Pierwsza instruktorka, hufcowa, wielokrotna komendantka obozów, zimowisk, dzięki jej nasza drużyna zdobyła A kategorię. Następnie funkcję drużynowej przejęła dh. Elżbieta Zacharewicz.  Zaczęłyśmy organizować festiwal „Bóg Jest Miłością“, pełnić białą służbę, obozy poza granicami Litwy. Jej przyboczne były dh. Wioleta Szamszon i Inga Szaszkiewicz . Po druhnie Elżbiecie drużynę ogarnęła dh Julia Pacyna, była krótki czas drużynową tak samo jak po dh. Juli była druhna Agata Rutkowska, potem za drużynę wzięła się druhna Anna Dołgowa. Przez 3 lata była drużynową, a jej przyboczną była druhna Loreta Masiulaniec. Dh Loreta i dh Joanna Mikulska w 2009 roku założyły 13 Wileńską Drużynę Wędrowniczek „Czarna Trzynastka“. W 2007 roku  dh. Anna Dołgowa przekazała drużynę dla druhny Wiolety Masiulaniec, która przez 4 lata pełniła funkcję drużynowej. W tym okresie drużyna miała 4 zastępy, wprowadziła tradycję noszenia czarnych beretów, zorganizowała obóz na Ukrainie, obóz poświęcony dla Czarnej Trzynastce przedwojennej. Zdobyła miano złotej koniczynki.

Po 4 latach dh. Wioleta Masiulaniec przekazała drużynę swojei przybocznej druhnie Wiktorii Owczarej, Wiktoria i obecnie pełni fukncję drużynowej, przybocznymi są druhna Karolina Wojtkiewicz i druhna Angelika Chodarcewicz, działaja 3  zastępy, przy drużynie działa gromada zuchowa „Smerfy z krainy Marzeń“ – drużynowa gromady jest dh Śnieżana Katowicz, przyboczna dh Justyna Pawlukowicz. Naszym mottem jest „Duchem silni-czynam wielcy“. W tym roku mamy jubileusz 80 lecie założenie  Czarnej Trzynastki Żenskiej. Drużyna nadal ma cel aby być takimi jak Czarna Trzynastka przedwojenna i służyć PRAWDZIE, DOBRU  I PIĘKNU.

Drużynowa druhna Wiktoria Owczarowa wędr.
13 Wileńska Drużyna Harcerek „Czarna Trzynastka“ im . Maryny Grzesiakowej.

 

Foto:

Obóz „Czarnej Trzynastki” w 2001 roku. Fot. archiwum

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s