Odprawa harcerstwa w Kalifornii

Martinez, Kalifornia, USA, 11 października 2014

Hufiec harcerek “Mazowsze” oraz harcerzy “Krakȯw”  działają w zachodniej części Stanȯw Zjednoczonych na obszarze stanȯw Kalifornii, Arizony, Kolorado oraz Waszyngtonu czyli “zaledwie” ponad miliona kilometrȯw kwadratowych powierzchni. Nie łatwo jest się zebrać razem i często praca harcerska prowadzona jest przez ośrodki wyłącznie na swoich terenach, czasem tylko spotykając się przy okazji biwakȯw czy obozȯw na wspȯlnym miejscu.

2014.10 Obrada w Kalifornii 1

Gdy w sobotnie popołudnie 11 października 2014 roku, w kaplicy Matki Boskiej Patronki Emigrantȯw ośrodka polonijnego East Bay Polish American Association ksiądz Rafał Duda rozpoczynał mszę świętą w ławkach zasiadło grono instruktorskie obydwu hufcȯw. Ponad dwudziestoosobowa grupa harcerskich wychowawcȯw z Los Angeles, San Francisco, San Jose, Martinez, Sacramento i Denver przybyła na doroczne odprawę by rozpoczynając modlitwą, planować rozpoczynający się rok harcerski. Bardzo spokojny i rozsądny ksiądz Rafał natchnął nas słowem Bożym i swoi kazaniem. Tuż po mszy, aby obrady prowadziło się lepiej, miejscowe Koło Przyjaciȯł Harcerstwa uraczyło przybyłych obiadem, na ktȯry każdy z uczestnikȯw przyniȯsł swoją potrawę. Nad całością tych przygotowań czuwały Irena Grobelna i hm. Iwona Urbaniak

Kilka godzin trwały sprawozdania, dyskusje oraz układanie kalendarza.

Pośrȯd innych hm. Krystyna Chciuk podziliła się wrażeniami ze swego pobytu na uroczystościach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz przypomniała sylwetkę Kazimierza Pulaskiego. Tuż obok, jak i przez dziesięciolecia towarzyszyła jej hm. Beata Mazur. Liderki naszego harcerstwa przez lata prowadziły je nawet gdy były to najtrudniejsze czasy.

Miłym akcentem było wręczenie przez hufcową, granatowych krajek dla nowomianowanych instruktorek-przewodniczek: Karoliny Ryncarz z Denver oraz Agnieszki Witanis z San Jose; ta ostatnia jest jedną z najmłodszych wiekowo instruktorek w Chorągwi Harcerek. Wspomniano tkaże, iż po ostatnio ukończonym kursie w Amerykańskiej Częstowchowie pwd. Dylan Wilczkowiak ma otwartą prȯbę na podharcmistrza, a phm. Daniel Gołuszek na harcmistrza. Wszystkim im gratulujemy.

Przewodnicząca Zarządu Okręgu ZHP – hm. Renia Skwarużyńska podzieliła się informacjami o przyszłorocznym Zlocie harcerstwa z terenu Stanȯw Zjednoczonych, ktȯry odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Kolorado.

Komendant Chorągwi Harcerzy hm. Zbigniew Pisański przypomniał nam ważnośc regulaminȯw,  a czuwający nad całością hufcowi hm. Ania Pisańska i hm. Patryk Grobelny dzielnie czuwali nad sprawnym przebiegiem spotkania.

W ostatniej już w zasadzie części dnia, każdy z hufcȯw udał się na swoje wewnętrzne obrady, by załatwić sprawy czy to żeńskiej czy męskiej części organizacji harcerskiej.

Jeszcze po obradach trwały “kuluarowe” dyskusje i rozmowy w jak zawsze bardzo przyjacielskiej atmosferze.

Na zewnątrz dawno już zapadł zmrok gdy w kręgu stanęliśmy by piosenką “idzie noc…” pożegnać się. Towarzyszył nam ciepły kalifornijski wiatr i mrugające do nas przecież –gwiazdy, a gdzieś chyba pośrȯd nich ci, ktȯrzy już odeszli na wieczną wartę.

Do zobaczenia

CZUWAJ!

Ryszard Urbaniak, hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s