“Przywództwo polega na działaniu, nie na zajmowaniu stanowiska.”

Wilno, Litwa, 24-25 października 2014

Już się stało tradycją, że jesienią odbywają się spotkania starszyzny harcerskiej czyli Rady Programowej Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, którą tworzą liderzy Związku – instruktorzy, drużynowi, przyboczni. Są to osoby, które prowadzą pracę wychowawczą w swoich drużynach harcerskich i środowiskach…

2014.11 ZHPnL harc_przywodztwo1

Statutowo Rada Programowa jest jedną ze struktur związkowych, dlatego też odgrywa ważną rolę. Do zadań Rady między innymi należy inicjowanie głównych kierunków działalności ZHPnL. Tym razem Rada Programowa miała miejsce w Szkole Średniej im. Władysława Syrokomli w dniach 24-25 października. Udział wzieło ponad 50 harcerzy i harcerek z różnych środowisk, w tym też członkowie Zarządu ZHPnL, właśnie przez których to spotkanie było zainicjowane oraz zorganizowane. Harcerki i harcerze mieli przed sobą różne tematy do omówienia. Spotkanie rozpoczeło się tradycyjnie harcerskim apelem, a zaraz po nim odbyły zajęcia o stopniach instruktorskich i pracy komisji stopni. Tu harcerki i harcerze osobno zgłębiali ten temat. Była to dobra okazja do przypomnienia kim jest instruktor i jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu młodej osoby. Dzień zakończyliśmy śpiewem przy blasku świec… Następnego dnia czekało mnóstwo tematów do omówienia i podjęcia ważnych decyzji, w wyniku których powstały dwie grupy robocze dotyczące organizacji biwaków, obozów oraz akcji zarobkowych. Kolejne zajęcia dotyczyły sekcji szkoleń harcerskich na przeróżnych szczeblach. Tegoroczne spotkanie zakończyło się Mszą św. harcerską w kościele św. Rafała. Za rok spotkamy się na kolejnej Radzie Programowej, gdzie czekają nowe bloki zajęć i tematów, a co o tegorocznej Radzie sądzą jej uczestnicy:

druhna Agata Czernigowska, przyboczna 11 Mejszagolskiej Drużyny Harcerek „Delta”: ,,Chociaż uczestniczyłam w Radzie pierwszy raz, jednak bylo bardzo ciekawie wyrazić swoje zdanie, jak też posłuchać zdania innych harcerzy i harcerek na ten samy czy inny temat. Tematy były rozważane ze wszyskich stron, czyli wady, zalety jak też pomysły dotyczące realizacji idei. Dowiedziałam się też jak bardzo ważne są stopnie harcerskie i instruktorskie. Uważam, że Rady muszą odbywać się częściej, ponieważ są one dobrą motywacją w działalności harcerskiej.”

druhna Wika Strenakowa, instruktorka oraz drużynowa 26 Wileńskiej Drużyny Wędrowniczek „Wataha”: ,,Z punktu widzenia drużynowej oraz starszej harcerki, myślę, że Rada Programowa była najbardziej owocna ze strony organizowania pracy. Po radzie wiedzieliśmy, kto co musi zrobić, nad czym popracować i jakie ma zadanie. Teraz zależy tylko od nas samych czy wykonamy nasze zadania czy nie.”

druh Paweł Giliauskas, harcerz starszy z 13 Wileńskiej Drużyny Wędrowników „Czarna Trzynastka”: ,,Rada programowa jest wspaniałą okazją dla dowolnego (bo mogą się zgłosić do uczestniczenia w niej nie tylko drużynowi, przyboczni, ale także aktywni szeregowi) druha zaproponować swoje wlasne pomysły do rozważenia na poziomie całej organizacji oraz przyjęcia szybkiej wspólnej decyzji, ponieważ uczestniczy też Zarząd oraz przedstawiciele wszystkich drużyn harcerskich. Cieszy też to, że nowe inicjatywy Zarządu nie są przyjmowane jednostronnie wewnętrznie, ale są przedstawiane do dyskusji wsłuchując się w opinie całego Związku.”

druhna Magda Gryniewicz, zuchmistrzyni: ,,Sądzę, że Rada Programowa ZHPnL, która odbyła się w ten weekend będzie skuteczna į owocna dla naszej organizacji, że drużynowi oraz osoby funkcyjne uzyskały pożyteczne informacje, które przydadzą się im w tym roku harcerskim, że zostały omówione wszystkie aktualne tematy į przyjęte prawidłowe decyzje. Każdy miał szansę wypowiedzi, więc mam nadzieję, jeżeli u kogoś było jakieś pytanie, to teraz ta osoba ma już na nią odpowiedź.”

druhna Kamila Bowszewicz, przyboczna 10 Wileńskiej Drużyny Harcerek „Silva”: ,,Rada programowa, to wspaniała możliwość obcowania, zaprzyjaźnienia się funkcyjnych i starszych harcerzy. W czasie rady drużynowi, przyboczni nawiazują kontakty, tym zbliżając później też swoje drużyny. Na innych wyjazdach nie ma czasu na taką integrację, omówienia problemów, wspólnych planów. Lubię takiego rodzaju spotkania i chciałoby się więcej takich.

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie składa serdeczne podziękowania dla dyrekcji Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli za udostępnienie szkoły na czas Rady Programowej.

Projekt był współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.”

Hm Julia Darjina
 zdjęcia Magdy Gryniewicz

2014.11 ZHPnL_harc_przywodztwo

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s