Tydzień Patriotyczny na Wołyniu

Równe, Wołyń, Ukraina, 2 – 11 listopada 2014

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud…”

Z 2 po 11 listopada odbył się Tydzień Patriotyczny, zorganizowany Harcerskim Hufcem „Wołyń” we współpracy z Kulturalno-Oświatowym Centrum im.T.Czackiego. Wzięli w nim udział zuchy, harcerze i harcerki Zdołbunowa i Równego oraz uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia języka polskiego…

2014.11 Wolyn Tydzien Patriotyczny 3


Rozpoczęło się wszystko 2 listopada od zbiórki dla zuchów o krótkiej historii Polski od Mieszka I do naszych  czasów, a zwłaszcza akcent był zrobiony na historię Godła Polski, ponieważ czekał na zuchów konkurs rysunków  „ Z orzełkiem w koronie wędruję…”. Po zbiórce wszyscy harcerze Zdołbunowa poszli na stary cmentarz katolicki i zapalili znicze na pomniku „Obrońcom Zdołbunowa” – żołnierzom, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W ten sam dzień harcerze Równego wzięli udział we mszy św.  na cmentarzu w Równym, gdzie zapalili znicze na grobie ks.hm. Mariana Luzara i płycie „Harcerstwo rówieńskie nieznanemu żołnierzowi, poległemu w obronie Kresów.1918-1925”. Płytę tą renowała Fundacja Niepodległości w Lublinie na wzór tej starej, co znalazło Towarzystwo Kultury Polskiej im.W.Reymonta pod czas sprzątania cmentarza.

7 listopada w Zdołbunowskiej bibliotece powiatowej był pokazany film „11 listopada” reżysera i harcerza św.p.Kamila Kulczyckiego, który tragicznie zginął w wieku 24 lata w Hiszpanii pod czas z jednych swoich podróży. Przybyli na pokaz oprócz harcerzy Zdołbunowa i Równego, również i dzieci, co chodzą do biblioteki, a także i uczniowie KOC im.T.Czackiego. Pod czas prezentacji filmu odbyła się i prezentacja fotowystawy „Obóz  Rzeczpospolita IX. Na cysterskim szlaku…” o letnim obozie, co miał miejsce w woj.Lubuskim nad Zalewem Bledzewskim. Plansze rozstawione na czytelni opowiadały o życiu obozowym, zajęciach, zwiedzonych miejscowościach i wiele innych rzeczy.

8 listopada już w Równym odbył się kominek – Konkurs Piosenki Patriotycznej i Ludowej – na którym drużyny przedstawili swoje występy. Oprócz tego podsumowany był i konkurs rysunków. Powołane jury wybierali zwyciężców z pomiędzy takich pieśni jak: „Biały orzeł” wykonany przez rówieńskich dziewcząt, „Pałacyk Michla” od zdołbunowskich, „Rota” i „Idzie żołnierz” od harcerzy i wiele wiele innych. Spośród ludowych pieśni zabrzmiały „Hej, sokoły”, „Szła dzieweczka”, „ Sosenka”, „Kraj rodzinny” i td. Na przerwie, pod czas której harcerze bawili się, jury decydowało co do wyników konkursów jak piosenki, zarówno i rysunkowego. Po podpisaniu dyplomów dla zwyciężców jury wręczyli nagrody i dyplomy. Skończył się kominek wspólnym kręgiem jak zawsze to robimy według harcerskiej tradycji.

11 listopada rówieńscy harcerze brali udział w uroczystościach poświęconych Dniu Niepodległości, organizowanych przez Towarzystwo Kultury Polskiej im.W.Reymonta w Równym.

To święto jest bardzo ważne, szczególnie na Kresach, bo musimy pamietać o swojej Ojczyźnie i przekazywać te tradycji dla młodego pokolenia czy to przez piosenkę patriotyczną, czy to przez składania zniczy.

Wiktoria Radica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s