„Wytrwałym zwycięstwo” – Zimowisko w Wilnie

Wilno, Litwa, 26-30 grudnia 2014 r

Jakaż to zima dla harcerza i harcerki bez  zimowiska…  Otóż w dniach 26-30 grudnia 2014 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II, odbyło się zimowisko „Wytrwałym zwycięstwo”. Tegoroczna akcja zimowa była ważna nie tylko pod względem zdobytej wiedzy, sprawności oraz doświadczenia, ale też z powodu poznania wielu nowych osób i intergracji kilku drużyn ZHPnL: 1 SzDH-y „Burza” im. Ks. Bs. Wł. Bandurskiego, SzDH-ek „Burza” im. Ks. Bs. Wł. Bandurskiego, 10WDH „Silva” i 11 MDH „Delta” im. Henryka Kuppo…

2015.01 ZHPnL harc_delta1

Wiek XXI – wiek globalizacji. Młodzież coraz częściej traci poczucie wartości niematerialnych, niewirtualnych. Komórki i inne gadżety elektroniczne zamieniają ‘namacalnych’ przyjaciół. Tegoroczne zimowisko miało na celu udowodnić, iż istnieje i inny sposób na życie. Taki, którego wartości są zbieżne z tymi z Szarych Szeregów, a technika jest ulepszeniem życia, a nie jego sensem.

Jak dążyliśmy do celu? Poprzez zajęcia, które nawiązywały do fabuly zimowiska. Druhenki  uważnie słuchały opowieści  Pani Wiesławy Czernigowskiej o swoim dzieciństwie oraz wolnym czasie w latach 70-80-tych, a także robiły cudne ozdoby na choinkę i kwiatki, co pomogło oderwać druhenek od telefonów komórkowych. Przecież w latach po wojennych nie było takich rzeczy jak komórki  lub tablety.

Aby udowodnić, że pokój jest lepszy niż wojna, harcerze i harcerki oglądali film „Chłopiec w pasiastej piżamie” i brali udział w dyskusji „Pokój, czy wojna?”. Także, uczęszczali w takich zajęciach jak: samoobrona, samarytanka, robótki ręczne… A najbardziej harcerzom się spodobała gra nocna, która podsumowała całe zimowisko. Patrole mieli do pokonania 5 punktów: samarytanka, film, piosenki, samoobrona i strzelanie z wiatrówki. Na każdym punkcie też mogli otrzymać dodatkowe zadania, a nagrodą były zaszyfrowane części składanki. Gdy patrol przeszedł 5 punktów, musiał złożyć składankę i odszyfrować tekst, który był na niej napisany. Patrole dzielnie walcząc z ciemnością i mrozem szybko przeszli całą grę, a nagrodą była „bogata” agapa.

Uważam, że te 4 dni spędzone razem, zapiszą się w pamięci każdego druha i druhenki. Toteż chcemy podziękować Dyrektorowi hm. Adamowi Błaszkiewiczowi za możliwość przeżycia tych pięknych zimowiskowych chwil w murach Gimnazjum im. Jana Pawła II.

dh.  Agata Czernigowska trop.
11 MDH „Delta”

2015.01 ZHPnL harc_delta2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s