Akcja Paczka albo Jak podarować radość na Święta

 Wołyń, Ukraine, grudzień 2014

 „Projekt „Akcja Paczka” jest jednym z wielu rodzajów służby podejmowanych przez ZHR na byłych Kresach Rzeczypospolitej. Z darów, które harcerze zbiorą w parafiach w Polsce przygotowywane są paczki, które następnie w okresie przedświątecznym zawożone są na Litwę, Łotwę, Białoruś i Ukrainę…

 2015.01 Wolyn paczka 1


 Tam, we współpracy z miejscowymi harcerzami bądź polską organizacją działającą na danym terenie, harcerze z Polski osobiście roznoszą paczki do osób najbardziej potrzebujących – starszych, chorych, rodzin wielodzietnych znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Nasi Harcerze trafiają również do Polskich domów dziecka gdzie organizują Wigilię wraz ze Św. Mikołajem. Równie ważnym elementem części wyjazdowej jest program nastawiony na poznanie miejscowych harcerzy, Polaków, ich problemów i historii. Zawsze wykorzystując okazję pobytu na Kresach uczestnicy wyjazdu zwiedzają miejsca związane z polską historią takie jak Grodno, Lwów czy Wilno”.

Takie rozjaśnienie co do Akcji Paczka można przeczytać na stronie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Tak i jest. W ciągu siedmiu lat przyjeżdzają do nas harcerze z Polski, żeby podzielić się z ludźmi radością poprzez przywożone dary. Zbierają te rzeczy i produkty w parafiach, szkołach i sklepach. Są to artykuły pierwszej potrzeby: mąka, makaron, kaszy, dżemy, olej, słodycze (żeby sprawić trochę nastroju świątecznego) oraz zabawki dla dzieci albo odzież. Każdy chętny do takiej zbiórki otrzymuje kartonik, żeby zapełnić jego darami, albo może przynieść wszystko na punkt zbierania, gdzie zapakują to już harcerze. Często ludzi nawet wkładają kartki z życzeniami, co sprawia wielką radość dla rodziny, która otwiera pudełko już w swoim domu.

Tak jak było wcześniej powiedziano, że jednym z punktów akcji jest zapoznanie się z miejscowymi harcerzami. Dlatego właśnie po całym dniu noszenia paczek siadamy na kominku, żeby podzielić się wrażeniami po mienionym dniu. Najczęsciej gości z Polski zachwyca to, że starsze panie dziękują za pamieć, że Ojczyzna ich nie zapomina i wspiera. Nie ważne co jest w kartoniku, a ważne z jakim sercem to było dane.

Właśnie w tym roku harcerze Hufca „Wołyń” mogli wziąć udział w takiej akcji, zaczynając od zapakowania paczek do autokaru w Polsce i do roznoszenia ich po domach już tu, na ziemi Wołyńskiej. Z pełnych przyczyn czy to organizacyjnych, czy nawet politycznych, zaniepokojeni  sytuacją na Ukrainie, polscy harcerze nie mogli przyjechać do naszych środowisk, chociaż Akcja Paczka w miejscowościach ruszyła. Dlatego podjęliśmy decyzję samym pojechać za paczkami. Tak  27 grudnia wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę. W małym miasteczku Zielonka pod Warszawą spędziliśmy 2 dni. W tym: byliśmy na Mszy św. w miejscowym kosciele Matki Bożej Częstochowskiej, dziękując Bogu i ludziom z parafii za złożone dary; też zwiedziliśmy świąteczną Warszawę. Zdjęcie pod głowną choinką kraju był ważnym punktem naszej wycieczki. Mieliśmy też i spotkanie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, gdzie nas bardzo miło przyjęli. Zahaczylismy też i Grób Nieznanego Żołnierza. Wróciwszy do szkoły w Zielonce, gdzie mieliśmy  dni naszego pobytu i odpoczywszy, wzięliśmy się za pakowanie paczek do autobusu, było ich sporo, bo przeznaczone były na 4 parafii: Równe, Zdołbunów, Korzec i Kostopol. Następnego dnia nad ranem wyjechaliśmy. Droga była niełatwa, pogoda się zmieniła i droga była śliska. Na granicy też trzeba było czekać. Ale dzięki Panu Bogu przepuścili nas i późnym wieczorem bylismy już w domu.

Po obchodzeniu Nowego Roku dwa dni harcerze Zdołbunowa i Równego roznosili paczki w swoich środowiskach. Fajnie widzieć radosne oczy tych starszych i uśmiechy dzieci. A jeszcze jesteśmy dumniejsi od myśli, że własnie każdy z nas może włożyć małą część w pracę na rzecz innych i zrobić kogoś radosniejszym i szczęśliwszym. Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim, kto przyczynił się do tej akcji! W szczególny sposób dziękujemy dh. hm Hieronimowi Kulczyckiemu HR oraz 58 Szczepu ZHR „Rosa Venti” w Zielonce. Niech Pan Bóg obdarzy Was błogosławieniem! Bóg zapłać!

Niosąc radość i dobro ludziom, nie zwracasz uwagi, jak to może wrócić się. Tak właśnie było dla naszych harcerzy –  4 stycznia na Spotkaniu Opłatkowym z delegacją z Łodzi na czele z pani Wojewodą Jolantą Chełmińską. Goście podarowali dla dzieci też radość, bo oczywiście otrzymaliśmy prezenty od nich i  mogliśmy razem pokolędować. Dziękujemy też harcerzom i instruktorom, którzy przyjechali na Spotkanie, że posłuchaliśmy ich doświadczeń w harcerstwie.

Dziękujemy wszystkim za piękne Święta i spotkamy się za rok na Akcji Paczka i na Opłatku, żeby złożyć najlepsze życzenia z okazji świąt.

W imieniu Hufca „Wołyń” witamy wszytkich ze świetami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Niech ten rok będzie lepszy i spokojniejszy od zeszłego. Niech wszystkie sprawy udadzą się i będzie jeszcze więcej fajnych projektów do zrealizowania! Wesołych Świąt!

Wiktoria Radica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s