Dnia Myśli Braterskiej w Ontario

Toronto, Ontario, Kanada, 21 – 22 lutego 2015

22 lutego jest dniem urodzin założyciela skautingu Lorda Roberta Badena-Powella oraz jego żony Olave. Skauci na całym świecie obchodzą ten dzień jako Dzień Myśli Braterskiej. Co roku od wielu lat niecierpliwie oczekuję na obchody Dnia Myśli Braterskiej i przyjemnego spędzenia czasu w gronie harcerskim. Tego dnia świętujemy międzynarodową jedność ruchu skautowego przez zastanawieniem się nad znaczeniem słowa ‘braterstwo’. W tym roku w szczególny sposób doświadczyłem znaczenia tego słowa i zrozumienia ważność tego dnia dzięki niezapominalnego weekendu. Według mnie, znaczenie słowa braterstwo jest zawarte przez położenie dwóch gałęzi przyjażni – koleżeństwa i pomocy bliźnim… 

Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie.
Lord Robert Baden-Powell 

2015.03 Kanada DMB 6

 21 luty, 2015 r. – Towarzyskie Spotkanie Drużyny Instruktorskiej „Kmicic”

Pierwszego dnia niezapominalnego weekendu doświadczyłem element koleżeństwa w znaczeniu braterstwa. Z różnych zakątków Ontario bracia z drużyny instr. „Kmicic” zgromadzili się w Mississaudze na towarzystkim spotkaniu. Rzadko kiedy ta grupa ma okazję spotkać się na luzie i nie było lepszej okazji niż w Dniu Myśli Braterskiej. Rozpoczeliśmy po południu konkurencyjnym meczem footballu amerykańskiego na śniegu. Po dwóch godzinach bez przerwy wynik był tak bliski i niesamowicie niski 3-2. Po bardzo męczacym meczu strasznie zgłodnieliśmy, więc zorganizowaliśmy wspólny posiłek tzw. ‘potluck’ i każdy przyniósł coś do jedzenia. Wieczorem dojeczało więcej braci, żeby zagrać w pokera. Chociaż zaplanowane zajęcia były bardzo przyjemnie to tak naprawdę wzbogaciło je nasza przyjażń. Po ponad 10 latach przyjażni dalej mogliśmy się lepiej poznać przez dzielenie się dowcipami i anegdotami.

2015.03 Kanada DMB 2

Skromna ilość instruktorów pojawilo się na mecz bo chyba bali się #81!

 22 luty – Msza Św. z Okazji D.M.B. i Akcja Dochodowa ZHP w Scarborough, ON

Drugiego dnia niezapominalnego weekendu doświadczyłem element pomocy bliżnim w znaczeniu braterstwa. Rozpoczeliśmy dzień poranną Mszą Św. w intencji wszystkich skautów obchodzących Dzień Myśli Braterskiej na całym świecie. Skrzaty, zuchy i harcerze oraz harcerki brali czynny udział w procesji i czytaniach liturgicznych, służeniu do mszy, śpiewie w chórze i przynoszeniu darów. Po Mszy Św. KPH Scarborough przygotowało ciepły posiłek oraz sprzedaż ciast jako akcję dochodową na pomoc Szczepom. Również zorganizowaliśmy charytatywny kiermasz książek, z którego dochody były przeznaczone na zgromadzenie sióstr w Polsce, żeby pomóc potrzebującym dzieciom. Co roku bardzo mile spędzamy ten dzień w rodzinie harcerskiej w Scarborough. Po południu wędrownicy z 7 Drużyny Wędrowniczej im. Alka Dawidowskiego pojechali do schroniska dla bezdomnych w centrum miasta Toronto, aby rozdać ciepły kapuśniak, kawę i ubrania. Ta niezwykła przyjażń na pewno rozgrzala nie tylko serca, ale i zmarznięte ciała bezdomnych braci.

2015.03 Kanada DMB 1 Pomimo dużo jedzenia i kawy, wszystko rozeszło się bardzo szybko!

 Jestem bardzo wdzięczny, że w harcerstwie obchodzimy tak wartościowy dzień. Każdego roku z wielką radością przeżywam tą uroczystość, bo zawsze rozszerzam moją perspektywę. Ten dzień przypomina nam jak powinniśmy żyć społecznie na codzień w naszych środowiskach. Inaczej mówiąc, przez wypełnianie 4go punktu Prawa Harcerskiego „Harcerz w każdym widzi bliźnego, a za brata uważa każdego innego harcerza”.

Czuwaj!

Pwd. Adrian Kania
Szczep Warszawa
Chorągiew Harcerzy w Kanadzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s